آخرین کیس ها

پر بازدیدترین مقالات

توده و سرطان تیروئید با دکتر قائمیان


سرطان تیروئید چیست؟

در این ویدو جناب دکتر قائمیان در مورد سرطان تیروئید و راه های درمانی و یافتن آن صحبت می کنند. سرطان تیروئید، سرطانی شایع و اکثر در آقایان جوان مشاهده می شود. درمان این نوع سرطان ساده تر از بقیه نوع سرطان ها بوده چرا که در اکثر موارد درمان این سرطان به جراحی محدود شده و نیازی به شیمی درمانی و پرتودرمانی نیست. بیماری های تیروئید نیز شایع بوده و به دو دسته درمان طبی و توده تیروئید تقسیم می شوند. توده تیروئید برآمدگی هایی در بافت تیروئید است که در بیش از 97% موارد غیر سرطانی است.

تشخیص این نوع سرطان ساده بوده و اگر قبل از پخش سرطان به غده لنفاوی گردن و تهاجمی شدن آن یافت شود جراحی آن بسیار ساده بوده. اگر پزشک به کم کاری یا پرکاری غده تیروئید شک کند با نمونه برداری FNA با هدایت سونوگرافی سوزن نمونه برداری وارد توده شده و از آن نمونه برداشته می شود. این عمل بسیار ساده و حتی بدون بی حسی نیز انجام می شود.

یافتن توده تیروئید

در اکثر موارد سرطان تیروئید، توده ها زیر یک سانتی متر بوده و یافتن آن با لمس غیر ممکن است. به همین دلیل با استفاده از سونوگرافی های مدرن رنگی توده های سرطانی کوچکتر از 5 میلی متر نیز قابل یافت است. با استفاده از نمونه برداری سونوگرافی میتوان از جلوی شیوع سرطان به دیگر اعضای بدن جلوگیری کرد.

در صورت یافتن برآمدگی غیر طبیعی در جلو و دو طرف مرکزی گردن و یا داشتن کم کاری یا پرکاری تیروئید، پس از مشورت با پزشک برای سونوگرافی تیروئید اقدام کنید. نمونه برداری تیروئید برای آقایان و به ویژه آقایان جوانی که سابقه سرطان تیروید در خانواده خود دارند توصیه می شود.

برچسب های مرتبط :

بازدید های این مقاله

61 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !

نمونه بیماران مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نمونه بیماران مشابه

فهرست