دستگاه تمام دیجیتال 011-35159 ماموگرافی

ماموگرافی چیست؟

(زمان تقریبی برای خواندن : )


ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی ساده از پستان و ابزاری برای کشف زودرس سرطان‌های غیرقابل لمس پستان است. ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را ده سال قبل از آن که قابل لمس شود، شناسایی کند.

ماموگرافی در واقع استفاده از پرتوهای خفیف اشعه ایکس به منظور تست بافت سینه است. این تصویربرداری به منظور شناسایی و تشخیص بیماری های پستان در زنانی انجام می شود که با ناهنجاری هایی از قبیل وجود درد در پستان و فرو رفتگی نوک پستان مواجه شده اند.

البته این تصویربرداری ماموگرافی به صورت دوره ای به منظور پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه در زنان سالم و بالای 40 سال نیز انجام می شود. این تصویربرداری کمک می کند تومورهای احتمالی سرطانی و یا بی خطر و همچنین کیست های بافت پستان پیش از اینکه قابل لمس و معاینه توسط پزشک یا خود فرد باشد تشخیص داده شوند.

مامو گرافی وجود سرطان را به طور قطعی تشخیص نمی دهد اما اگر نتایج این تست بیانگر احتمال وجود سرطان سینه در فرد باشد، سونوگرافی و نمونه برداری (بیوپسی) از توده مشکوک انجام شده و نمونه بافت مشکوک به منظور تشخیص نوع توده به  آزمایشگاه ارجاع داده می شود. در نمونه برداری (بیوپسی)، بخشی از بافت مشکوک به سرطان به وسیله یک سوزن مخصوص به منظور انجام آزمایشات میکروسکوپی خارج می شود.

ماموگرافی مرکز تصویر برداری پزشکی دکتر قائمیان

مامو گرافی مرکز تصویربرداری پزشکی دکتر قائمیان با داشتن جدیدترین و به روز ترین دستگاه ها و کادر فنی ایی خبره آماده خدمت رسانی به همه ی بیماران گرامی می باشد. در صورتی که نیاز به تصویربرداری ماموگرافی دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

آیا در مورد تصویربرداری ماموگرافی سوالی دارید؟

پاسخ به سوالات ماموگرافی

Micro Dose SI Philips :


ماموگرافی MicroDose SI با ارسال دوز پایین اشعه ایکس، امکان تهیه تصاویر با کیفیت را طی یک فرآیند non-invasive و تنها در یک مرحله تصویربرداری، فراهم کرده است.

تکنولوژی Photon Counting :


این دستگاه با وجود اینکه همان مقدار در مورد استفاده در مدل پیشین فیلیپس را داراست، تا 11% کیفیت تصاویر پزشکی را ارتقا داده است همچنین این تکنولوژی به دلیل حذف پرتوهای پراکنده ، DQE بالایی را ایجاد می کند.

استفاده از دتکتور Slim :


در این نوع دتکتور شمارش فوتون های اشعه ایکس یک به یک انجام می شود و همچنین باعث ایجاد DQE بالا شده و هیچ نوع نویز الکتریکی یا پرتوهای پراکنده ای ایجاد نمی کند.

 تکنولوژی Smart AEC :


این تکنولوژی شرایطی را فراهم می نماید که مقدار پرتودهی به بیمار را متناسب با چگالی پستان تنظیم می کند و شرایطی را فراهم می کند که پرتودهی بدون نیاز به scouting image اصلاح شود.

دارای پیکسل سایز 50 میکرومتر برای جزییات تصاویر:


این مقدار پیکسل از نظر صنعتی بهینه بوده و رزلوشن تصویر را بهبود داده است و باعث عملکرد بهتر دستگاه حتی در تصویربرداری از پستان های با چگالی بالا می شود.

پیشینه ماموگرافی

مامو گرافی به شیوه امروزی (شیوه آزمایشی) نخست در اواخر دهه ۱۹۵۰ در مرکز سرطان ام دی اندرسون دانشگاه تگزاس توسط باب ایگن ابداع گردید. او از نوآوریهای خود همانند افزایش mA هم ‌زمان با کاهش kVp و نیز استفاده از فیلم تک-امولسیونی در مقاله‌ای در سال ۱۹۵۹ و سپس کتابی با عنوان «ماموگرافی» در سال ۱۹۶۴ پرده برداشت.

مراحل انجام تصویربرداری

روش انجام مامو گرافی به این صورت است که دستگاه مامو گرافی از دو صفحه موازی تشکیل شده است که سینه ها بین این دو صفحه قرار گرفته و صفحه ها با نزدیک شدن به یکدیگر بافت سینه را فشرده می کنند تا تصویر دقیق تری از کل بافت سینه حاصل شود. پس از اینکه پستان ها در موقعیت صحیحی نسبت به دستگاه قرار گرفتند، متخصص تصویربرداری از شما می خواهد نفس خود را حبس کنید و در این حال تصویربرداری اشعه ایکس انجام می شود. سپس متخصص موقعیت سینه ها را تغییر می دهد تا تصویر از زاویه دیگری نیز ثبت شود.

دستگاه ماموگرافی

لزوم و فواید انجام ماموگرافی

نتایج تحقیقات در زنانی که بعد از چهل سالگی هر سال یکبار به طور مداوم مامو گرافی را انجام داده اند نشان می دهد احتمال مرگ بر اثر سرطان سینه در این افراد کاهش چشمگیری پیدا می کند. تصویربرداری ماموگرافی هیچ کمکی به پیشگیری از سرطان سینه نمی کند.

با این حال تشخیص به موقع وجود تومورها و ناهنجاری ها در بافت پستان باعث می شود نشانه های سرطان زودتر تشخیص داده شود و فرد با احتمال کمتری نیاز به انجام شیمی درمانی برای از بین بردن تومورهای پستان پیدا کند.

علاوه بر این، انجام تصویربرداری مامو گرافی به زنان کمک می کند آگاهی بیشتری نسبت به وضعیت سلامتی پستان های خود پیدا کنند. این امر باعث می شود زنان تا 98 درصد نسبت به عدم ابتلا به سرطان در صورت منفی بودن نتایج تصویربرداری مامو گرافی اطمینان حاصل کنند.

دستگاه ماموگرافی

انجام ماموگرافی در چی سنی توصیه می شود؟

با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین و شایع ترین سرطان زنان در ایالات متحده است. سالانه حدود ۲۳۰۰ مورد جدید سرطان سینه در مردان و حدود ۲۳۰ هزار مورد جدید در زنان وجود دارد.

انجمن سرطان ایالات متحده آمریکا انجام سالیانه آن را پس از 40 سالگی توصیه می کند.مناسب ترین زمان برای شروع ماموگرافی در سن 35 سالگی است و بعد از 40 سالگی بهتر است سالی یکبار انجام گیرد.

برای خانم ها از 25 سالگی بهتر است روش های دیگر به غیر از مامو گرافی صورت گیرد و در صورت مشاهده مورد مشکوک مامو گرافی انجام شود که معمولا این دسته افراد در نزدیکان خود سابقه سرطان پستان را نیز داشته اند.

برنامه ریزی برای انجام تصویربرداری

برای برنامه ریزی انجام مامو گرافی چرخه طبیعی قاعدگی خود را زیر نظر قرار دهید. هفته پس از پایان دوران قاعدگی از نظر زمانی برای انجام مامو گرافی ایده آل است. هفته قبل از شروع قاعدگی زمان مناسبی برای انجام مامو گرافی نیست زیرا در طول این دوره ، سینه ها به حداکثر حساسیت خود نسبت به درد می رسند.

ماموگرافی در دوران بارداری

انجام مامو گرافی در دوران بارداری منع خاصی ندارد چون از اشعه خفیف ایکس استفاده می شود. هر چند، به طور کلی انجام معاینه مامو گرافی دوره ای در زمان بارداری به طور کلی توصیه نمی شود. با این حال در صورت معاینه و تشخیص توده ناهنجار و یا ناهنجاری ظاهری پستان، ممکن است پزشک تحت شرایط خاصی انجام مامو گرافی را تجویز کند.

در طول دوران شیردهی، شیر جمع شده در غدد پستان ، تراکم بافتی را افزایش می دهد که این امر ممکن است شناسایی ناهنجاری های احتمالی را دچار مشکل کند. عموماً توصیه می شود انجام مامو گرافی پس از سه ماه از پایان دوران شیردهی انجام شود.

عوارض

دستگاه های ماموگرافی با تابش اشعه X به پستان نوع بافت پستان را برای پزشک معالج مشخص می کنند که به پزشک در تشخیص توده ها ی پستانی کمک بسزایی می نماید. اما مضرات اشعه X برای بدن باعث نگرانی بیمار و پزشک می شود. بخش ماموگرافی مرکز تصویربرداری پزشکی دکتر قائمیان در راستای بهبود کیفیت و ارتقا سطح سلامت بانوان عزیز به بهترین و به روز ترین محصول کمپانی فیلیپس تجهیز شده است.مهمترین مزیت این دستگاه تنظیم هوشمند میزان اشعه با توجه به حجم و نوع بافت پستان می باشد به همین خاطر می تواند میزان پرتوهای مضر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد تا حدی که در بعضی موارد می توان پرتوهای تابیده شده به بیمار را نادیده گرفت.

برخی از ماموگرافی ها به انجام نوع تکمیلی آن و یا سونوگرافی سینه نیاز دارد که اغلب نتایج این بررسی های تکمیلی طبیعی می باشد ، اگر یافته غیرطبیعی دیده شود بررسی های تکمیلی تر و یا نمونه برداری انجام می شود. البته این نکته قابل توجه می باشد که سونوگرافی فقط روش بررسی تکمیلی می باشد و جایگزین ماموگرافی نیست و تنها برای معاینه قبل از 30 سالگی سونوگرافی پیشنهاد می شود.

بازدید های این مقاله

1628 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست