ام آر آی هیپوفیز

(زمان تقریبی برای خواندن : )

ام آر آی هیپوفیز یک نوع روش تصویربرداری است که تصاویری از غده هیپوفیز (غده ایی کوچک در مغز که هورمون ها و دیگر غدد در بدن را کنترل می کند) و نواحی اطراف آن در مغز ایجاد می کند.

ام آر آی هیپوفیز راهکار اصلی تشخیص تومور هیپوفیز است. در صورت شک پزشک به وجود داشتن تومور در ناحیه هیپوفیز از این روش تصویربرداری برای تعیین اندازه و نوع تومور استفاده می شود. اغلب تومورهای ماکروآدنوم و میکروآدنوم توسط این روش تصویربرداری تعیین می شود.

در صورتی که نیاز به تصویربرداری ام آر آی دارید از طریق سامانه نوبت دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 1 برای نوبت گرفتن در مرکز اقدام کنید.

ام آر آی هیپوفیز

کیس های ام آر آی هیپوفیز

غده هیپوفیز چیست ؟


غده هیپوفیز یک بافت به اندازه نخود است که در قسمت زیرین مغز قرار گرفته است، این غده کوچک هورمون های خاصی را به داخل جریان خون ترشح می کند تا کارکرد های ضروری و خاص بدن را کنترل نماید.از جمله این کارکردها می توان به تولیدمثل ، رشد در دوران کودکی و کارکرد غده تیروئید اشاره نمود. بدون شک هیپوفیز مهمترین غده در بدن افراد محسوب می شود چرا که در هر لحظه کارهای مهمی در بدن انجام می دهد.

ام آر آی هیپوفیز چگونه انجام می شود؟


اگر ام آر آی شما با کنتراست (رنگی که به داخل خون تزریق می شود تا تصاویر تا حد ممکن واضح شوند) باشد، ممکن است به شما سرم زده شود. کنتراست از طریق سرم تزریق می شود تا به ایجاد تصاویری با وضوح کمک شود.

شما باید در طول تصویربرداری ثابت بمانید. این کار باعث می شود دستگاه ام آر آی تصاویری واضح ایجاد کند. اگر ثابت ماندن برای شما سخت است ممکن است به شما آرامبخش داده شود.

کارشناس ام آر آی (فردی که با دستگاه کار می کند) در اتاقی دیگر حضور دارد. او از طریق میکروفونی با شما در ارتباط خواهد بود. شما همچنین می توانید از آن میکروفن با کارشناس صحبت کنید.

اگر به شما آرامبخش داده نشده، می توانید پس از تصویربرداری به خانه بروید.

اگر به شما کنتراست داده شود، شما باید بعد از  ام آر آی به مدت چند روز بیشتر مایعات مصرف کنید. این کار به دفع سریع تر کنتراست از بدن کمک می کند.

ام آر آی هیپوفیز ، ام آر آی هیپوفیز در بابل ، ام آر آی هیپوفیز در بابلسر ، ام آر آی هیپوفیز در آمل ، ام آر آی هیپوفیز در محمودآباد ، ام آر آی هیپوفیز در ساری ، ام آر آی هیپوفیز در قائمشهر ، ام آر آی غده هیپوفیز در بابل ، ام آر آی غده هیپوفیز در بابلسر ، ام آر آی غده هیپوفیز در آمل ، ام آر آی غده هیپوفیز در محمودآباد ، ام آر آی غده هیپوفیز در ساری ، ام آر آی غده هیپوفیز در قائمشهر

علائم ایجاد تومور هیپوفیز


 • سر درد های مزمن و تشدید آن با گذر زمان
 • آکرومگالی که در اثر رشد بیش از حد هورمون پس از توقف رشد افراد اتفاق می افتد و دست و پای افراد بسیار بزرگ می شود. زمانی که هورمون رشد در دوره بلوغ به میزان زیادی تولید شود، احتمال بروز مشکل ژیگانتیسم و یا قد خیلی بلند نیز وجود دارد.
 • توقف در رشد کودک و یا هیپوپیتویتاریسم
 • بروز تغییرات در بینایی
 • عادت های ماهیانه فرد از بین رفته و یا نامنظم می گردد.
 • نوسانات خلقی
 • ناباروری
 • مشکل عدم نعوظ
 • تغییرات در وزن
 • احساس خساگی زیاد
 • بالا رفتن و یا پایین بودن سطح هورمون های تیروئید

آمادگی های این روش چیست؟


قبل از ام آر آی مایعات زیاد مصرف کنید.

لباس هایی گشاد و راحت بپوشید که به راحتی قابل درآوردن باشد.

تمامی زیورآلات، فلزات یا پیرسینگ ها را قبل از ام آر آی دربیاورید. اگر شما در بدن خود فلزی دارد که به راحتی غیر قابل برداشت است (مانند بریس ها یا ابزارهای پزشکی)، قبل از انجام ام آر آی به پزشک خود اطلاع دهید. بریس ها معمولا باید قبل از ام آر آی برداشته شوند.

ام آر آی معمولا بین 15 تا 30 دقیقه طول میکشد و دردی ندارد.

دستگاه ام آر آی از سه جهت باز است و مجهز به تختی است که به داخل دستگاه حرکت می  کند.

دستگاه ام آر آی هنگام ایجاد تصویر صداهایی بلند و وزوز مانند ایجاد می کند. این صداها ممکن است بلند یا ترسناک باشد.

در ام آر آی هیپوفیز از تشعشعات استفاده نمی شود. ام آر آی از آهنرباهایی قوی برای ایجاد تصویر از غده هیپوفیز استفاده می کند. اگر در بدن خود هر نوع فلز مانند بریس یا تجهیزات پزشکی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

بازدید های این مقاله

4797 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست