سی تی اسکن قلب

آخرین تغییر : ۱۴۰۳ ۲۳ام فروردین

(زمان تقریبی برای خواندن : )

سی تی اسکن قلب روشی است که از تشعشعاتی که از چند زاویه ساتع می شود برای ایجاد تصاویر با کیفیت و سه بعدی از قلب شما و ساختار ها و عروق خونی اطرافش استفاده می کند.

سی تی اسکن قلب از تکنولوژی پیشرفته سی تی استفاده میکند که یا با تزریق یا بدون تزریق ماده حاجب به منظور بهبود وضوح ساختار قلب و عروق قلبی استفاده می شود. با استفاده از اسکن چند اسلایسه پزشک شما می تواند تصاویر کیفیت بالا و سه بعدی از قلب و عروق اصلی را در حال کار ببیند.

چرا سی تی اسکن قلب انجام می شود؟

مردی با درد قفسه سینه

تشخیص منشا درد قفسه سینه یکی از دلایل تجویز سی تی قلب است

سی تی اسکن قلب می تواند به پزشک شما اطلاعاتی کامل تر نسبت به دیگر روش های تصویربرداری نشان دهد. پزشک شما ممکن است به دلایل مختلفی سی تی اسکن قلب تجویز کند، برخی از این دلایل شامل موارد زیر می شود :

 • برای ارزیابی منشا درد سینه و تنگی نفس
 • چک کردن شریان های قلبی برای وجود تجمع کلسیم یا پلاک، باریک شدن یا انسداد
 • برای ارزیابی دریچه های قلبی
 • برای چک کردن وجود مشکل در آئورت که شامل آنورسیم و ذخم می شود
 • برای برنامه ریزی جراحی قلبی باز یا تهاجمی محدود
 • برای برنامه ریزی عمل های دریچه قلبی مانند کاتتر گزاری
 • برای برنامه ریزی عملی ها انتفالی مرتبط با آریتمی
 • برای ارزیابی مشکلات بوجود آمده احتمالی توسط روش های ذکر شده در بالا
 • برای یافتن مشکلات قلبی مادرزادی
 • برای یافتن تجمعات، پر از مایع بودن یا کلسیفاسیون شدن آنها در اطراف قلب

آمادگی های این روش چیست؟

قبل از روز نوبت سی تی اسکن قلب شما، شما باید دستور العمل ها در مورد غذاهایی که می توانید بخورد و داروهایی که میتوانید مصرف کنید را دنبال کنید

داروها


 • اگر شما در فضاهای تنگ احساس ترس میکنید، از پزشک خود در مورد داروهایی که شما را برای این تصویربرداری آرام می کند بپرسید
 • مطمعن شوید که پزشک شما در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دارد، حتی اگر داروهایی که مصرف میکنید بدون نسخه است
 •  از داروهایی که حاوی سیلدنافیل هستند یا داروهای مشابه در روز تصویربرداری یا روز قبل آن مصرف نکنید. این دارو ها با داروهایی که شما برای این روش تصویربرداری مصرف میکیند همخوان نیستند
 • اگر دیابت دارید، از پزشک خود در مورد منع مصرف کردن داروهای خود در روز تصویربرداری بپرسید. اگر شما فکر می کنید که فشار خونتان پایین است بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

غذا و آشامیدنی


 • در روز سی تی اسکن شما، به مدت چهار تا شش ساعت قبل از نوبت خود ناشتا باشید. شما می توانید آب بیاشامید
 • در روز نوبت یا روز قبل از آن نوشیدنی های کافئین دار نخورید. این نوشیدنی ها شامل، قهوه، چایی، نوشیدنی های انرژی زا یا نوشیدنی های گازدار می شود
 • از مصرف قرص های انرژی زا یا قرص های لاغری در روز نوبت یا روز قبل آن جلوگیری کنید

سی تی اسکن قلب چگونه انجام می شود؟

آماده ساز شما را بر روی تخت دستگاه سی تی اسکن قرار می دهد، معمولا شما به پشت دراز خواهید کشید. آنها ممکن است از بالتشک ها یا بست ها به منظور ثابت نگه داشتن شما در طول تصویربرداری استفاده کنند.

الکترودهایی (دیسک های کوچک چسبنده ایی) به سینه شما متصل می شود که به دستگاه نوار قلب متصل است و فعالیت قلب شما را در طول این تصویربرداری ضبط می کند.

سپس، تخت را به منظور تعیین موقعیت درست شما برای تصویربرداری حرکت داده می شود. سپس تخت به آرامی به داخل دستگاه سی تی اسکن می رود. بسته به نوع دستگاه سی تی اسکن، دستگاه ممکن است چندبار تصویربرداری انجام دهد.

در طول تصویربرداری از بیماران خواسته می شود تا نفس خود را برای 10 تا 20 ثانیه حبس کنند.

بعد از اتمام تصویربرداری، کارشناس از شما میخواد تا ثابت بمانید تا او تصاویر گرفته شده از لحاظ کیفیت به منظور تفسیر درست بررسی کند.

تمام روند سی تی اسکن معمولا تا 10 دقیقه طول میکشد.

نمونه سی تی اسکن قلب

نمونه سی تی اسکن قلب

خطرات این روش چیست؟

سی تی اسکن نوعی روش تصویربرداری با خطر کم است، اما برخی از افراد با ماده حاجب یا دیگر موادی که در این روش استفاده می شود مشکلاتی دارند.

ماده حاجب


در برخی از موارد، افراد واکنشی آلرژیک به ماده حاجب دارند، که معمولا در ماده حاجب هایی رخ می دهد که حاوی ید هستند. برخی از افراد بعد از تزریق ماده حاجب دچار، خارش، حالت تهوع، عطسه یا کهیر می شوند. این علائم معمولا بدون درمان بهبود میابند، اما آنتی هیستامین ها، استروئیدها و مسدود کننده های هیستامین می توانند موثر باشند.

در موارد نادر، نوعی واکنش آلرژیک شدید (واکنش آنافیلاکتیک) رخ می دهد که ممکن است منجر به دشواری در تنفس شود. برای درمان این واکنش آلرژیک خطرناک شما منجر به استفاده از داروها و روش های درمانی خاص می شوید.

اگر شما دیابت یا بیماری کلیوی دارید، ممکن است بعد از انجام این تصویربرداری مایعات بیشتری مصرف کنید. این کار به دفع ید از بدن شما کمک می کند.

از آنجایی که ماده حاجبی که در سی تی اسکن قلب استفاده می شود می تواند وارد شیر پستان شما شود، ممکن است از شما خواسته شود تا شیر خود را قبل از این تصویربرداری ذخیره کنید تا نوزاد شما دو روز بعد از آن استفاده کند.

تشعشعات


دستگاه های سی تی اسکن از تشعشعات استفاده می کند. تشعشعات ساتع شده از این دستگاه به مرور زمان خطر وقوع سرطان را همراه دارند. به دلایل ایمنی، میزان تشعشع ساتع شده توسط این دستگاه به پایینتر حد ممکن محدود شده است. با این حال، از آنجایی که تشعشعات می تواند به جنین در حال رشد صدمه بزنند این روش زمانی که شما باردار هستید توصیه نمی شود. اگر شما نیاز به سی تی اسکن قلب دارید، تصویربردار موارد احتیاطی به منظور محافظت از کودک شما را رعایت می کند.

داروهایی که ضربان قلب را کند می کنند


اگر به شما دارو هایی به منظور کاهش ضربان قلب داده شده یا اگر آسم، نارسایی قلبی یا اختلال انسداد مزمن ریه (COPD) دارید شما ممکن است در طول تصویربرداری دچار مشکلات تنفسی شوید. اگر شما دچار هر کدام از موارد ذکر شده هستید در میان گذاشتن آن با پزشک خود اهمیت بالای دارد.

بازدید های این مقاله

368 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست