مزوتلیوما


مزوتلیوما

مزوتلیوما نوعی از سرطان است که در لایه نازکی که بیشتر اعضای داخلی بدن را در بر می گیرد (مزوتلیوم) رخ می دهد.

مزوتلیوما نوعی تهاجمی و مرگباری از سرطان است. درمان هایی برای مزوتلیوما وجود دارد، اما برای بسیاری از افراد مبتلا به مزوتلیوما، معالجه آن ممکن نیست.

پزشکان مزوتلیوما را بسته به قسمتی که مزوتلیوم دچار می شود به چند دسته تقسیم می کنند. مزوتلیوما بیشتر بافت های اطراف ریه ها (پلور) را دچار می کند. این نوع را مزوتلیوما پلور می گویند. دیگر انواع نادرتر مزوتلیوما بافت در شکم (صفاق)، دور قلب و اطراف بیضه ها رخ می دهد.

زمان تقریبی برای خواندن :

علائم

علائم مزوتلیوما

درد شکمی یکی از علائم وجود این سرطان در صفاق است

علائم و نشانه های مزوتلیوما بسته به جایی که سرطان رخ میدهد متفاوت است.

مزوتلیوما پلور که بافت اطراف ریه ها را دچار می کند، منجر به علائم و نشانه هایی می شود که ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • درد قفسه سینه
 • سرفه دردناک
 • تنگی نفس
 • برآمدگی های غیرعادی بافتی زیر پوست قفسه سینه شما
 • کاهش وزن غیرمنتظره

مزوتلیوما صفاق که در بافتی شکمی رخ می دهد، منجر به ایجاد علائم و نشان هایی می شوند که ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • درد شکمی
 • تورم شکمی
 • حالت تهوع
 • کاهش وزن غیرمنتظره

دیگر انواع مزوتلیوما


علائم و نشانه های انواع دیگر مزوتلیوما نامعلوم هستند چراکه این انواع بیماری بسیار نادر هستند. مزوتلیوما پریکارد که بافت اطراف قلب را دچار می کند می تواند منجر به ایجاد علائم و نشانه های مانند دشواری در تنفس و درد های قفسه سینه شود.

مزوتلیوما تونیکا واژینالیس، که بافت اطراف بیضه ها را دچار می کند ممکن است بصورت تورم یا توده ایی بر روی بیضه رخ می دهد.

ریسک فاکتور ها

گمان می شود مزوتلیوما مرتبط با در معرض قرار گرفتن آزبست باشد. آزبست مواد معدنی است که بطور طبیعی در محیط اطراف ما وجود دارد. فیبرهای آزبست قوی و دربرابر گرما مقاوم هستند، به همین دلیل آنان برای استفاده از بسیاری از موارد مانند عایق سازی، ترمزها، سقف پوش، کف پوش و بسیاری از محصولات دیگر مناسب هستند.

زمانی که آزبست شکسته می شود، مانند استخراج آنها از معادن یا زمان برداشت عایق آزبستی، گرد و خاک ممکن است ایجاد شود. اگر این گرد و حاک استشمام یا بلع شود، فیبر های آزبست در ریه ها یا در شکم قرار می گیرد که ممکن است منجر به تحریکی شود که ممکن است منجر به مزوتلیوما شود. جزییات دقیق این واقع هنوز درک نشده است. بعد از در معرض قرار گرفتن آزبست، 20 تا 60 سال یا حتی بیشتر زمان می برد تا مزوتلیوما رخ دهد.

بیشتر افرادی که در معرض آزبست قرار گرفته اند هیچ وقت دچار مزوتلیوما نمی شوند. این واقعه نشان دهنده آن است که عواملی دیگر ممکن است در تعیین اینکه چه فردی دچار مزوتلیوما می شود وجود دارد. برای مثال شما می تواند عاملی ژنتیکی برای سرطانی شدن یا عاملی دیگر داشته باشید که احتمال مبتلا شدن شما به این بیماری را افزایش دهد.

عواملی که ممکن است احتما وقوع مزوتلیوما را افزایش دهد شامل موارد زیر می شود :

 • سابقه در معرض قرار گرفتن آزبست : اگر شما بطور مستقیم در معرض فیبر های آزبست در محل کار یا خانه خود قرار داشته ایید، احتمال وقوع مزوتلیوما به شدت افزایش می یابد.
 • زندگی کردن با فردی که با آزبست کار می کند : افرادی که در معرض آزبست قرار گرفته اند ممکن است فیبر های آن را بر روی پوست یا لباس خود داشته باشد. در معرض قرار گرفتن افراد به این فیبر های باقی مانده در طول سال ها می تواند دیگر افراد را در معرض مزوتلیوما قرار دهد. افرادی که با سطوح بالای آزبست کار می کنند می تواند با حمام کردن و تغییر لباس های خود قبل از خانه آمدن خطر دچار کردن افراد نزدیک به خود را کاهش دهد.
 • سابقه خانوادگی مزوتلیوما : اگر والدین، خاهران یا برادران یا فرزند شما مزوتلیوما دارد، احتمال دچار شدن شما به این بیماری افزایش می یابد.
 • انجام پرتودرمانی در ناحیه قفسه سینه : اگر شما برای سرطان در ناحیه قفسه سینه خود پرتودرمانی انجام داده ایید، شما ممکن است بیشتر در خطر مزوتلیوما باشید.
ریسک فاکتور مزوتلیوما

آزبست یکی از عواملی است که می تواند منجر به وقوع این سرطان شود

علت ابتلا

بطور کلی، سرطان زمانی رخ می دهد که تغییراتی (جهش هایی) در DNA سلول رخ می دهد. DNA حاوی دستورالعمل هایی می شود که به سلول می گوید چکار انجام دهد. این جهش ها به سلول می گوید تا به سرعت رشد و تکثیر کند. این سلول های غیرعادی تجمع می کنند و توموری ایجاد می کنند.

منشا جهش اولیه ژنتیکی که منجر به مزوتلیوما می شود نامعلوم است، با این حال محققان عواملی را یافته اند که احتمال رخ دادن این بیماری را افزایش می دهد. احتمالا سرطان ها به دلیل اثر متقابل بین بسیاری از عوامل مانند عوارض مادرزادی، محیط زندگی، سلامت و سبک زندگی شما رخ می دهد.

تشخیص

تشخیص مزوتلیوما

نمونه برداری از بافت مبتلا شده یکی از راه های تشخیص مزوتلیوما است

اگر شما علائم و نشانه هایی دارید که ممکن است مرتبط با مزوتلیوما باشد، پزشک شما معیانه فیزیکی برای یافتن هر نوع برآمدگی یا دیگر نشانه های غیرعادی انجام می دهد.

پزشک شما ممکن است روش های تصویربرداری مانند، رادیولوژی قفسه سینه و سی تی اسکن از ریه یا شکم شما برای یافتن موارد غیرعادی تجویز کند.

بسته به یافته ها، شما ممکن است آزمایشات دیگری برای تعیین اینکه مزوتلیوما یا دیگر بیماری منشا علائم شما است انجام دهید.

نمونه برداری


نمونه برداری، روشی برای برداشتن تکه ایی کوچک از بافت برای ارزیابی آزمایشگاهی است، این روش تنها راه تعیین اینکه مزوتلیوما دارید است. بسته به ناحیه ایی از بدن که دچار شده است، پزشک شما نوع صحیح نمونه برداری را تعیین می کند.

گزینه های نمونه برداری شامل موارد زیر است :

 • وارد کردن سوزنی از طریق پوست : پزشک ممکن است تکه ایی از مایع یا بافت را از طریق سوزنی که از طریق پوست قفسه سینه یا شکم وارد شده است بردارد.
 • برداشتن نمونه بافتی در طول جراحی : نمونه مایع یا بافتی ممکن است در طول عمل برداشته شود. جراح ممکن است برشی کوچک ایجاد کرده و لوله ایی مجهز به دوربین را برای معیانه داخل قفسه سینه یا شکم وارد کند. ابزاری مخصوص ممکن است از طریق لوله برای برداشن نمونه بافتی انجام دهد.

نمونه بافتی زیر میکروسکوپ برای یافتن اینکه بافت غیرعادی مزوتلیوما است یا نه و اینکه چه نوع از سلول ها دچار شده است ارزیابی می شود. نوع مزوتلیوما شما روش درمانی را تعیین می کند.

تعیین وسعت سرطان


زمانی که وجود مزوتلیوما تایید شده است، پزشک شما ممکن است آزمایشات اضافه برای درک اینکه سرطان به غدد لنفاوی یا دیگر قسمت های بدن شما بخش شده است انجام دهد.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • سی تی اسکن قفسه سینه و شکم
 • ام آر آی
 • توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)

پزشک شما مناسب بودن روش انجام را برای شما تعیین می کند. هر فرد نیازی به انجام هر کدام از این آزمایش ها را ندارد.

پزشک شما با استفاده از اطلاعات بدست آمده از این روش ها به سرطان شما مرحله ایی میدهد. مراحل مزوتلیوما پلور توسط اعداد لاتینی که بین I تا IV است تعیین می شود. عددی پایینتر نشان دهنده این است که سرطان شما احتملا به قسمتی در اطراف ریه شما محدود شده است و عددی بالاتر نشان دهنده آن است که سرطان به قسمت هایی دیگر از بدن پخش شده است.

سیستم مرحله بندی سرطان با بهبود روش های تشخیص و درمان سرطان پیچیده تر می شود. پزشک شما از مرحله سرطان برای تعیین روش های درمانی که برای شما موثر است استفاده می کند.

مرحله بندی های رسمی برای دیگر انواع مزوتلیوما وجود ندارد.

درمان

درمان مزوتلیوما

جراحی یکی از روش های درمانی این سرطان است

درمانی که شما برای مزوتلیوما انجام می دهید بسته به سلامت شما و برخی از ویژگی های سرطان شما مانند مرحله و موقعیت آن بستگی دارد.

متاسفانه، مزوتلیوما معمولا بیماری تهاجمی است و برای بیشتر افراد معالجه آن ممکن نیست. مزوتلیوما معمولا در مرحله ایی پیشرفته تر، زمانی که برداشت سرطان از طریق جراحی ممکن نیست تشخیص داده می شود. به همین دلیل پزشک شما تلاش می کند تا سرطان شما را کنترل کند.

هدف های درمانی خود را با پزشک خود در میان بگزارید. برخی از افراد می خواهند هر کاری که می توانند برای درمان سرطانشان حتی دچار شدن به عوارض جانبی را برای احتمال کوچک معالجه شدن انجام دهند. برخی دیگر روش های درمانی را انتخاب می کنند که آنان را تا حد ممکن آسوده می کنند تا آخر عمرشان تا حد ممکن بودن علائم باشند.

جراحی


جراحان تلاش می کنند تا مزوتلیوما را زمانی که در مرحله ایی اولیه است بردارند. در برخی از موارد این عمل ممکن سرطان را معالجه کند.

در بیشتر مواقع، برداشتن تمام سرطان ممکن نیست. در این حالت، جراحی ممکن است علائم و نشان های ایجاد شده توسط پخش شدن مزوتلیوما در بدن شما را کاهش دهد.

گزینه های جراحی ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • جراحی برای کاهش تجمع مایعات : مزوتلیوما پلور ممکن است منجر شود تا مایع در قفسه سینه شما تجمع کند که منجر به تنگی نفس می شود. جراحان لوله یا کاتتری را به داخل قفسه سینه شما وارد می کنند تا مایع را تخلیه کنند. پزشکان همچنین دارویی را به داخل قفسه سینه شما تزریق می کنند تا از بازگشت مایع جلوگیری کنند.
 • جراحی برای برداشتن بافت اطراف ریه ها : جراحان ممکن است بافت دیواره دنده ها و ریه ها را بردارند (پلورکتومی). این روش مزوتلیوما را معالجه نمی کند اما ممکن است علائم و نشانه ها را بهبود دهد.
 • جراحی برای برداشتن یک ریه و بافت اطرافش : برداشت ریه دچار شده و بافت اطرافش ممکن است علائم و نشانه های مزوتلیوما پلور را بهبود دهد. شما بعد از این جراحی پرتودرمانی قفسه سینه انجام می دهید، این جراحی منجر می شود تا پزشکان از دوزهای بالایی استفاده کنند چراکه آنان نیازی به مراقبت ریه در برار صدمه تشعشعات ندارند.
 • جراحی برای مزوتلیوما صفاقی : مزوتلیوما صفاقی در برخی از موارد با جراحی برای برداشتن سرطان تا حد ممکن درمان می شود. ممکن است از شیمی درماتی قبل و بعد از جراحی استفاده شود.

پرتودرمانی


پرتودرمانی تشعشعات قوی با منبعی مانند اشعه ایکس یا پرتون ها بر روی نقطه یا نقاطی بر روی بدن شما ساتع می کند. از پرتودرمانی ممکن است بعد از جراحی برای از بین بردن هر سلول سرطانی باقی مانده استفاده شود. این روش همچنین ممکن است علائم و نشانه های سرطان پیشرفته زمانی که جراحی ممکن است استفاده شود.

شیمی درمانی


شیمی درمانی از مواد شیمایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند. شیمی درمانی سیستمی در داخل بدن حرکت می کند و ممکن است مزوتلیومایی را که نمی توان با جراحی برداشت را کوچک یا سرعت رشد آن را کاهش دهد. از شیمی درمانی همچنین ممکن است قبل از جراحی برای آسانتر کردن جراحی یا بعد از جراحی برای کاهش احتمال بازگشت سرطان استفاده کنند.

داروهای شیمی درمانی همچنین ممکن است گرم شوند و در مورد مزوتلیوما صفاقی مستقیما به داخل حفره شکم قرار گیرند.

دیگر روش های درمانی


در برخی از موارد، دیگر روش های درمانی ممکن است برای درمان مزوتلیوما استفاده شود. این روش های درمانی شامل موارد زیر است :

 • ایمنی درمانی : ایمنی درمانی از سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با سرطان استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به دلیل ایجاد پروتئین هایی توسط سلول های سرطانی که آنان را در برابر سیستم ایمنی بدن محو می کنند، به آنان حمله نکنند. این روش درمانی ممکن است زمانی که روش های درمانی موثر نیستند استفاده شوند.
 • درمان هدفمند : درمان هدفمند از داروهایی برای حمله به برخی از نقاط ضعف خاص در سلول های سرطانی استفاده می کند. این داروها بطور رایج برای درمان مزوتلیوما استفاده نمی شوند، اما پزشک شما ممکن است درمان هدفمند را بسته به نتایج ارزیابی DNA تومور توصیه کند.

پیشگیری

کاهش در معرض قرار گرفتن آزبست ممکن است احتمال مزوتلیوما شما را کاهش دهد.

بیشتر افراد مبتلا به مزوتلیوما در شغل خود در معرض فیبرهای آزبست قرار گرفته اند. کسانی که ممکن است در معرض فیبرهای آزبست قرار دارند شامل موارد زیر است :

 • معدنچیان آزبست
 • برقکاران
 • لوله کش ها
 • عایق کار ها
 • کارگران کشتی سازی
 • مکانیک های خودرو
 • برخی از افراد نظامی
 • بازسازان خانه
پیشگیری از مزوتلیوما

برخی از افرادی که با آزبست کار می کنند مانند لوله کش ها بیشتر دچار این سرطان می شوند

علائم

علائم

علائم مزوتلیوما

درد شکمی یکی از علائم وجود این سرطان در صفاق است

علائم و نشانه های مزوتلیوما بسته به جایی که سرطان رخ میدهد متفاوت است.

مزوتلیوما پلور که بافت اطراف ریه ها را دچار می کند، منجر به علائم و نشانه هایی می شود که ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • درد قفسه سینه
 • سرفه دردناک
 • تنگی نفس
 • برآمدگی های غیرعادی بافتی زیر پوست قفسه سینه شما
 • کاهش وزن غیرمنتظره

مزوتلیوما صفاق که در بافتی شکمی رخ می دهد، منجر به ایجاد علائم و نشان هایی می شوند که ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • درد شکمی
 • تورم شکمی
 • حالت تهوع
 • کاهش وزن غیرمنتظره

دیگر انواع مزوتلیوما


علائم و نشانه های انواع دیگر مزوتلیوما نامعلوم هستند چراکه این انواع بیماری بسیار نادر هستند. مزوتلیوما پریکارد که بافت اطراف قلب را دچار می کند می تواند منجر به ایجاد علائم و نشانه های مانند دشواری در تنفس و درد های قفسه سینه شود.

مزوتلیوما تونیکا واژینالیس، که بافت اطراف بیضه ها را دچار می کند ممکن است بصورت تورم یا توده ایی بر روی بیضه رخ می دهد.

ریسک فاکتور

ریسک فاکتور ها

گمان می شود مزوتلیوما مرتبط با در معرض قرار گرفتن آزبست باشد. آزبست مواد معدنی است که بطور طبیعی در محیط اطراف ما وجود دارد. فیبرهای آزبست قوی و دربرابر گرما مقاوم هستند، به همین دلیل آنان برای استفاده از بسیاری از موارد مانند عایق سازی، ترمزها، سقف پوش، کف پوش و بسیاری از محصولات دیگر مناسب هستند.

زمانی که آزبست شکسته می شود، مانند استخراج آنها از معادن یا زمان برداشت عایق آزبستی، گرد و خاک ممکن است ایجاد شود. اگر این گرد و حاک استشمام یا بلع شود، فیبر های آزبست در ریه ها یا در شکم قرار می گیرد که ممکن است منجر به تحریکی شود که ممکن است منجر به مزوتلیوما شود. جزییات دقیق این واقع هنوز درک نشده است. بعد از در معرض قرار گرفتن آزبست، 20 تا 60 سال یا حتی بیشتر زمان می برد تا مزوتلیوما رخ دهد.

بیشتر افرادی که در معرض آزبست قرار گرفته اند هیچ وقت دچار مزوتلیوما نمی شوند. این واقعه نشان دهنده آن است که عواملی دیگر ممکن است در تعیین اینکه چه فردی دچار مزوتلیوما می شود وجود دارد. برای مثال شما می تواند عاملی ژنتیکی برای سرطانی شدن یا عاملی دیگر داشته باشید که احتمال مبتلا شدن شما به این بیماری را افزایش دهد.

عواملی که ممکن است احتما وقوع مزوتلیوما را افزایش دهد شامل موارد زیر می شود :

 • سابقه در معرض قرار گرفتن آزبست : اگر شما بطور مستقیم در معرض فیبر های آزبست در محل کار یا خانه خود قرار داشته ایید، احتمال وقوع مزوتلیوما به شدت افزایش می یابد.
 • زندگی کردن با فردی که با آزبست کار می کند : افرادی که در معرض آزبست قرار گرفته اند ممکن است فیبر های آن را بر روی پوست یا لباس خود داشته باشد. در معرض قرار گرفتن افراد به این فیبر های باقی مانده در طول سال ها می تواند دیگر افراد را در معرض مزوتلیوما قرار دهد. افرادی که با سطوح بالای آزبست کار می کنند می تواند با حمام کردن و تغییر لباس های خود قبل از خانه آمدن خطر دچار کردن افراد نزدیک به خود را کاهش دهد.
 • سابقه خانوادگی مزوتلیوما : اگر والدین، خاهران یا برادران یا فرزند شما مزوتلیوما دارد، احتمال دچار شدن شما به این بیماری افزایش می یابد.
 • انجام پرتودرمانی در ناحیه قفسه سینه : اگر شما برای سرطان در ناحیه قفسه سینه خود پرتودرمانی انجام داده ایید، شما ممکن است بیشتر در خطر مزوتلیوما باشید.
ریسک فاکتور مزوتلیوما

آزبست یکی از عواملی است که می تواند منجر به وقوع این سرطان شود

علت ابتلا

علت ابتلا

بطور کلی، سرطان زمانی رخ می دهد که تغییراتی (جهش هایی) در DNA سلول رخ می دهد. DNA حاوی دستورالعمل هایی می شود که به سلول می گوید چکار انجام دهد. این جهش ها به سلول می گوید تا به سرعت رشد و تکثیر کند. این سلول های غیرعادی تجمع می کنند و توموری ایجاد می کنند.

منشا جهش اولیه ژنتیکی که منجر به مزوتلیوما می شود نامعلوم است، با این حال محققان عواملی را یافته اند که احتمال رخ دادن این بیماری را افزایش می دهد. احتمالا سرطان ها به دلیل اثر متقابل بین بسیاری از عوامل مانند عوارض مادرزادی، محیط زندگی، سلامت و سبک زندگی شما رخ می دهد.

تشخیص

تشخیص

تشخیص مزوتلیوما

نمونه برداری از بافت مبتلا شده یکی از راه های تشخیص مزوتلیوما است

اگر شما علائم و نشانه هایی دارید که ممکن است مرتبط با مزوتلیوما باشد، پزشک شما معیانه فیزیکی برای یافتن هر نوع برآمدگی یا دیگر نشانه های غیرعادی انجام می دهد.

پزشک شما ممکن است روش های تصویربرداری مانند، رادیولوژی قفسه سینه و سی تی اسکن از ریه یا شکم شما برای یافتن موارد غیرعادی تجویز کند.

بسته به یافته ها، شما ممکن است آزمایشات دیگری برای تعیین اینکه مزوتلیوما یا دیگر بیماری منشا علائم شما است انجام دهید.

نمونه برداری


نمونه برداری، روشی برای برداشتن تکه ایی کوچک از بافت برای ارزیابی آزمایشگاهی است، این روش تنها راه تعیین اینکه مزوتلیوما دارید است. بسته به ناحیه ایی از بدن که دچار شده است، پزشک شما نوع صحیح نمونه برداری را تعیین می کند.

گزینه های نمونه برداری شامل موارد زیر است :

 • وارد کردن سوزنی از طریق پوست : پزشک ممکن است تکه ایی از مایع یا بافت را از طریق سوزنی که از طریق پوست قفسه سینه یا شکم وارد شده است بردارد.
 • برداشتن نمونه بافتی در طول جراحی : نمونه مایع یا بافتی ممکن است در طول عمل برداشته شود. جراح ممکن است برشی کوچک ایجاد کرده و لوله ایی مجهز به دوربین را برای معیانه داخل قفسه سینه یا شکم وارد کند. ابزاری مخصوص ممکن است از طریق لوله برای برداشن نمونه بافتی انجام دهد.

نمونه بافتی زیر میکروسکوپ برای یافتن اینکه بافت غیرعادی مزوتلیوما است یا نه و اینکه چه نوع از سلول ها دچار شده است ارزیابی می شود. نوع مزوتلیوما شما روش درمانی را تعیین می کند.

تعیین وسعت سرطان


زمانی که وجود مزوتلیوما تایید شده است، پزشک شما ممکن است آزمایشات اضافه برای درک اینکه سرطان به غدد لنفاوی یا دیگر قسمت های بدن شما بخش شده است انجام دهد.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • سی تی اسکن قفسه سینه و شکم
 • ام آر آی
 • توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)

پزشک شما مناسب بودن روش انجام را برای شما تعیین می کند. هر فرد نیازی به انجام هر کدام از این آزمایش ها را ندارد.

پزشک شما با استفاده از اطلاعات بدست آمده از این روش ها به سرطان شما مرحله ایی میدهد. مراحل مزوتلیوما پلور توسط اعداد لاتینی که بین I تا IV است تعیین می شود. عددی پایینتر نشان دهنده این است که سرطان شما احتملا به قسمتی در اطراف ریه شما محدود شده است و عددی بالاتر نشان دهنده آن است که سرطان به قسمت هایی دیگر از بدن پخش شده است.

سیستم مرحله بندی سرطان با بهبود روش های تشخیص و درمان سرطان پیچیده تر می شود. پزشک شما از مرحله سرطان برای تعیین روش های درمانی که برای شما موثر است استفاده می کند.

مرحله بندی های رسمی برای دیگر انواع مزوتلیوما وجود ندارد.

درمان

درمان

درمان مزوتلیوما

جراحی یکی از روش های درمانی این سرطان است

درمانی که شما برای مزوتلیوما انجام می دهید بسته به سلامت شما و برخی از ویژگی های سرطان شما مانند مرحله و موقعیت آن بستگی دارد.

متاسفانه، مزوتلیوما معمولا بیماری تهاجمی است و برای بیشتر افراد معالجه آن ممکن نیست. مزوتلیوما معمولا در مرحله ایی پیشرفته تر، زمانی که برداشت سرطان از طریق جراحی ممکن نیست تشخیص داده می شود. به همین دلیل پزشک شما تلاش می کند تا سرطان شما را کنترل کند.

هدف های درمانی خود را با پزشک خود در میان بگزارید. برخی از افراد می خواهند هر کاری که می توانند برای درمان سرطانشان حتی دچار شدن به عوارض جانبی را برای احتمال کوچک معالجه شدن انجام دهند. برخی دیگر روش های درمانی را انتخاب می کنند که آنان را تا حد ممکن آسوده می کنند تا آخر عمرشان تا حد ممکن بودن علائم باشند.

جراحی


جراحان تلاش می کنند تا مزوتلیوما را زمانی که در مرحله ایی اولیه است بردارند. در برخی از موارد این عمل ممکن سرطان را معالجه کند.

در بیشتر مواقع، برداشتن تمام سرطان ممکن نیست. در این حالت، جراحی ممکن است علائم و نشان های ایجاد شده توسط پخش شدن مزوتلیوما در بدن شما را کاهش دهد.

گزینه های جراحی ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • جراحی برای کاهش تجمع مایعات : مزوتلیوما پلور ممکن است منجر شود تا مایع در قفسه سینه شما تجمع کند که منجر به تنگی نفس می شود. جراحان لوله یا کاتتری را به داخل قفسه سینه شما وارد می کنند تا مایع را تخلیه کنند. پزشکان همچنین دارویی را به داخل قفسه سینه شما تزریق می کنند تا از بازگشت مایع جلوگیری کنند.
 • جراحی برای برداشتن بافت اطراف ریه ها : جراحان ممکن است بافت دیواره دنده ها و ریه ها را بردارند (پلورکتومی). این روش مزوتلیوما را معالجه نمی کند اما ممکن است علائم و نشانه ها را بهبود دهد.
 • جراحی برای برداشتن یک ریه و بافت اطرافش : برداشت ریه دچار شده و بافت اطرافش ممکن است علائم و نشانه های مزوتلیوما پلور را بهبود دهد. شما بعد از این جراحی پرتودرمانی قفسه سینه انجام می دهید، این جراحی منجر می شود تا پزشکان از دوزهای بالایی استفاده کنند چراکه آنان نیازی به مراقبت ریه در برار صدمه تشعشعات ندارند.
 • جراحی برای مزوتلیوما صفاقی : مزوتلیوما صفاقی در برخی از موارد با جراحی برای برداشتن سرطان تا حد ممکن درمان می شود. ممکن است از شیمی درماتی قبل و بعد از جراحی استفاده شود.

پرتودرمانی


پرتودرمانی تشعشعات قوی با منبعی مانند اشعه ایکس یا پرتون ها بر روی نقطه یا نقاطی بر روی بدن شما ساتع می کند. از پرتودرمانی ممکن است بعد از جراحی برای از بین بردن هر سلول سرطانی باقی مانده استفاده شود. این روش همچنین ممکن است علائم و نشانه های سرطان پیشرفته زمانی که جراحی ممکن است استفاده شود.

شیمی درمانی


شیمی درمانی از مواد شیمایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند. شیمی درمانی سیستمی در داخل بدن حرکت می کند و ممکن است مزوتلیومایی را که نمی توان با جراحی برداشت را کوچک یا سرعت رشد آن را کاهش دهد. از شیمی درمانی همچنین ممکن است قبل از جراحی برای آسانتر کردن جراحی یا بعد از جراحی برای کاهش احتمال بازگشت سرطان استفاده کنند.

داروهای شیمی درمانی همچنین ممکن است گرم شوند و در مورد مزوتلیوما صفاقی مستقیما به داخل حفره شکم قرار گیرند.

دیگر روش های درمانی


در برخی از موارد، دیگر روش های درمانی ممکن است برای درمان مزوتلیوما استفاده شود. این روش های درمانی شامل موارد زیر است :

 • ایمنی درمانی : ایمنی درمانی از سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با سرطان استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به دلیل ایجاد پروتئین هایی توسط سلول های سرطانی که آنان را در برابر سیستم ایمنی بدن محو می کنند، به آنان حمله نکنند. این روش درمانی ممکن است زمانی که روش های درمانی موثر نیستند استفاده شوند.
 • درمان هدفمند : درمان هدفمند از داروهایی برای حمله به برخی از نقاط ضعف خاص در سلول های سرطانی استفاده می کند. این داروها بطور رایج برای درمان مزوتلیوما استفاده نمی شوند، اما پزشک شما ممکن است درمان هدفمند را بسته به نتایج ارزیابی DNA تومور توصیه کند.
پیشگیری

پیشگیری

کاهش در معرض قرار گرفتن آزبست ممکن است احتمال مزوتلیوما شما را کاهش دهد.

بیشتر افراد مبتلا به مزوتلیوما در شغل خود در معرض فیبرهای آزبست قرار گرفته اند. کسانی که ممکن است در معرض فیبرهای آزبست قرار دارند شامل موارد زیر است :

 • معدنچیان آزبست
 • برقکاران
 • لوله کش ها
 • عایق کار ها
 • کارگران کشتی سازی
 • مکانیک های خودرو
 • برخی از افراد نظامی
 • بازسازان خانه
پیشگیری از مزوتلیوما

برخی از افرادی که با آزبست کار می کنند مانند لوله کش ها بیشتر دچار این سرطان می شوند

بازدید های این مقاله

27 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !

بیماری های مشابه

فهرست