سونوگرافی کلیه

(زمان تقریبی برای خواندن : )

سونوگرافی کلیه یک روش تصویربرداری است که به پزشک اجازه می دهد تا کلیه راست و چپ و همچنین مثانه شما را مشاهده کند.  کلیه ها سیستم تصفیه بدن شما هستند. آنها ضایعات را از خون شما دفع می کنند. این ضایعات سپس از طریق ادرار از بدن خارج می شوند.

پزشک شما ممکن است سونوگرافی کلیه را به همراه آزمایش باقی مانده ادراری انجام دهد. در این نوع آزمایش شما باید با مثانه ایی پر سونوگرافی انجام دهید تا پزشک بتواند حجم مثانه شما قبل و بعد از ادرار را اندازه بگیرد.

در صورتی که نیاز به سونوگرافی کلیه دارید از طریق سامانه نوبت و جواب دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011  نوبت بگیرید.

سونوگرافی کلیه

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که برای مشاهده داخل بدن شما از امواج صوتی فرکانس بالا استفاده می کند. این روش تشخیصی این امواج صوتی (که قابل شنیدن نیستند) را به داخل بافت های بدن می فرستد. پژواک های ایجاد شده ضبط شده و به حالت ویدیو یا تصاویری از قسمت های بدن تبدیل می شوند.

بسیاری از مردم این نوع تصویربرداری را با بارداری مرتبط می دانند چراکه که معمولا از آن برای مشاهده جنین در حال رشد داخل رحم مادر استفاده می شود. با این حال از سونوگرافی میتوان برای دلایل زیادی و به عنوان یک روش تشخیصی پرکاربرد استفاده کرد.

سونوگرافی بدون درد است و معمولا از روی پوست (غیر تهاجمی) انجام می شود. تصاویر سونوگرافی به تشخیص بسیاری از بیماری ها و عارضه ها کمک می کند.

آمادگی های سونوگرافی کلیه چیست؟

آماده سازی برای سونوگرافی کلیه به نوع سونوگرافی تجویز شده توسط پزشک بستگی دارد. برخی از کارهایی که ممکن است برای آماده سازی سونوگرافی انجام دهید شامل موارد زیر می شود:

  • نوشیدن یک لیتر آب قبل از تصویربرداری برای ایجاد تصاویر بهتر
  • خوردن شام بدون چربی شب قبل از تصویربرداری
  • ناشتایی (محدود کردن یا نخوردن غذا برای مدتی محدود)

در برخی از موارد، ممکن است نیاز نشود قبل از سونوگرافی آماده سازی خاصی انجام دهید. پزشک شما آمادگی سازی های قبلی را با شما درمیان می گذارد.

دلیل استفاده از سونوگرافی کلیه چیست؟

از سونوگرافی کلیه ممکن است برای ارزیابی اندازه، موقیعت و شکل کلیه ها و ساختارهای مربوط مانند لوله های تخلیه و مثانه استفاده شود. سونوگرافی می تواند کیست ها، تومورها، آبسه ها، انسداد ها، تجمع مایعات و عفونت ها در داخل یا اطراف کلیه ها را تشخیص دهد. سنگ کلیه و لوله های تخلیه نیز با این روش قابل تشخیص هستند.
ممکن است از این سونوگرافی برای کمک به هدایت سوزن در نمونه برداری، تخلیه مایعات از کیست یا آبسه ها یا جاگذاری لوله تخلیه استفاده شود. از این روش همچنین میتوان برای بررسی جریان خون ورودی به کلیه ها از طریق آئورت و ورید های مجرای ادراری استفاده کرد.
از سونوگرافی کلیه میتوان پس از پیوند کلیه برای ارزیابی کلیه پیوند زده شده استفاده کرد.

این نوع سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

در طول سونوگرافی کلیه، از شما درخواست می شود بر روی تخت معاینه دراز بکشید.  متخصص یک ژل گرم و از جنس آب را روی پوست شما روی ناحیه ایی که قرار است معاینه شود قرار می دهد. این ژل به پوست شما ضرری وارد نمی  آورد و لباس شما را لک نمی  کند. پروب دستگاه سپس به نرمی بر روی پوست شما قرار میگیرد.

ممکن است در طول سونوگرافی از شما درخواست شود تا نفس خود را چند بار حبس کنید یا به پهلو دراز بکشید. معمولا، سونوگرافی کلیه و مثانه 5 تا 15 دقیقه طول می کشد.

راهروی سالن سونوگرافی مرکز

بازدید های این مقاله

182 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست