پیلوگرام داخل وریدی

(زمان تقریبی برای خواندن : )

پیلوگرام داخل وریدی (IVP) نوعی رادیولوژی از طریق تزریق کنتراست است که سلامت کلیه ها، مجرای ادراری و مثانه شما را ارزیابی می کند و به تشخیص وجود خون در ادرار یا درد در پشت و پهلو کمک می کند. پیلوگرام داخل وریدی ممکن است به مقدار کافی اطلاعات به پزشک دهد تا وی بتواند شما را بجای جراحی با دارو درمان کند.

در صورتی که نیاز به پیلوگرافی داخل وریدی دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

پیلوگرام داخل وریدی

چرا پیلوگرام داخل وریدی تجویز می شود؟

پیلوگرام داخل وریدی یک روش ارزیابی است که به رادیولوژیست کمک می کند موارد غیرعادی در سیستم ادراری را تشخیص دهد و همچنین سرعت و کارآمدی سیستم ادراری بیمار را برای مدیریت ضایعات مایع بسنجد.

این رادیولوژی برای تشخیص علائمی مانند خون در ادرار و درد در پهلو یا پشت استفاده می شود.

پیلوگرام داخل وریدی این قابلیت را به رادیولوژیست می دهد تا مشکلات سیستم ادراری که ناشی از موارد زیر است را تشخیص دهد:

آمادگی های این روش تصویربرداری چیست؟

پزشک شما دستورالعمل های لازم برای آماده سازی این رادیولوژی را به شما می گوید.

احتمالا به شما گفته می شود شب قبل از رادیولوژی ناشتا باشید. همچنین احتمالا به شما گفته می شود تا غروب قبل از این رادیولوژی ملینی ملایم مصرف کنید.

به پزشک خود دارو هایی که مصرف می کنید را بگویید. تمامی حسایست ها بخصوص حسایست به کنتراست یدی را به پزشک خود اطلاع دهید. بیماری ها و دیگر عارضه های پزشکی خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است برای این رادیولوژی برخی از لباس های خود را دربیاورید یا لباس خود را با لباس بیمارستانی عوض کنید. تمامی زیورآلات، وسایل فلزی، عینک ها و هر شی فلزی یا لباسی که میتواند روی تصویر رادیولوژی اختلال ایجاد کند را دربیاورید.

زنان باید بارداری خود را با پزشک یا رادیولوژیست خود در میان بگزارند. پزشکان خیلی از آزمایش های پزشکی را روی زنان باردار انجام نمی دهند تا جنین را در معرض تشعشعات قرار ندهند. اگر رادیولوژی ضروری است پزشک احتیاط لازم برای کاهش تشعشعات به جنین را انجام می دهد.

پیلوگرام داخل وریدی چگونه انجام می شود؟

پزشک شما احتمالا این رادیولوژی را بصورت سرپایی انجام می دهد.

شما روی تخت معاینه دراز می کشید و تصاویر عادی رادیولوژی گرفته می شود. سپس داروی کنتراست معمولا از طریق رگ بازو به شما تزریق می شود و دوباره تصاویر عادی رادیولوژی گرفته می شود. تعداد تصاویر گرفته شده بستگی به علت انجام این رادیولوژی و سلامت شما دارد.

شما باید بی حرکت بمانید و ممکن است در حالی که رادیولوژیست تصویر میگیرد برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید. این کار احتمال گرفتن تصاویر محو را کاهش می دهد. رادیولوژیست سپس به اتاقی دیگر رفته و دستگاه رادیولوژی را فعال می کند.

زمانی که مایع کنتراست به کلیه ها میرسد، دسته ایی از تصاویر گرفته می شود تا اندازه‌ی واقعی کلیه تشخیص داده شود و از مجرای ادرار در حین کار تصویر گرفته شود. رادیولوژیست سپس ممکن است باندی کشی به دور بدن شما ببندد تا ساختاری های ادرای بهتر نمایش داده شوند.

زمانی که تصویربرداری تمام می شود رادیولوژیست از شما میخواهد منتظر بمانید تا مطمعن شود تصاویر لازم را گرفته است.

رادیولوژی پیلوگرام داخل وریدی معمولا زیر یک ساعت انجام می شود. با این حال از آنجایی که برخی از عملکرد های کلیه سرعت کمتری دارند، ممکن است این تصویربرداری تا چهار ساعت طول بکشد.

رادیولوژی چگونه کار می کند؟

رادیولوژی نوعی از تشعشعات مانند نور یا امواج رادیویی است. تشعشعات از بیشتر اجسام مانند بدن عبور می کنند. رادیولوژیست با احتیاط پرتوی تشعشعات را به ناحیه‌ی مورد معاینه نشانه می گیرد. دستگاه مقداری کم از اشعه را به داخل بدن ساطع می کند. تشعشعات تصویری که میسازند یا بر روی فیلمی مخصوص یا بصورت دیجیتال ذخیره می شود.

در رادیولوژی پیلوگرام داخل وریدی، کنتراستی که حاوی ید است از طریق رگ بازو وارد خون می شود. این کنتراست سپس در کلیه، مجرای ادراری و مثانه جمع می شوند و بصورت سفید روشن بر روی کاغذ رادیولوژی قابل رویت است.

تصاویر رادیولوژی معمولا بصورت دیجیتال ذخیره می شوند. با این حال در صورت نیاز فیلم یا سی دی تصاویر قابل بازسازی است. این تصاویر ذخیره شده به راحتی قابل دسترسی هستند و ممکن است با تصاویر رادیولوژی قبلی برای تشخیص و مدیریت بیماری مقایسه شوند.

بازدید های این مقاله

324 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست