ام آر آی پستان

آخرین تغییر : ۱۴۰۲ ۲۹ام بهمن

(زمان تقریبی برای خواندن : )

ام آر آی پستان نوع تصویربرداری برای تشخیص سرطان پستان و دیگر موارد غیرعادی پستان است.

ام آر آی پستان چندین تصویر از پستان شما ایجاد می کند. این تصاویر به وسیله کامپیوتری ترکیب می شود تا تصاویر با جزییات بیشتر ایجاد شود.

این ام آر آی را معمولا بعد از نمونه برداری که وجود سرطان را تایید کرده است انجام می شود. ام آر آی پستان می تواند شدت سرطان را به پزشک شما نشان دهد.

در برخی از افراد ام آر آی پستان را همچنین ممکن است همراه با ماموگرافی به عنوان روشی نظارتی برای تشخیص سرطان پستان استفاده شود. این افراد شامل زنانی می شوند که ریسک بالای این سرطان، سابقه خانواده قوی سرطان پستان، ضایعه های ریسک بالا، شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای کاهش اندازه تومور یا افرادی که تغییرات ژنی مادرزادی مرتبط با سرطان پستان (ژن های BRCA1 و BRCA2) دارند.

در صورت نیاز به ام آر آی پستان از طریق سامانه نوبت و جواب دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 1 نوبت بگیرید.

چرا ام آر آی پستان انجام می شود؟

نمونه ام آر آی پستان

نمونه ام آر آی پستان

از ام آر آی پستان برای ارزیابی وسعت سرطان پستان استفاده می شود. از این روش همچنین برای نظارت سرطان پستان در زنانی که ریسک بالا دارند استفاده می شود.

اگر موارد زیر برای شما صدق می کند پزشک ممکن است ام آر آی پستان توصیه کند :

 • شما دچار سرطان پستان شده ایید و پزشک می خواهد وسعت سرطان را تشخیص دهد
 • شما ممکن است دچار نشت یا پارگی ایمپلنت پستان شده باشید
 • شما ریسک بالای سرطان پستان دارید (20% یا بیشتر) که توسط سابقه خانوادگی بالا و دیگر ریسک فاکتورها محاسبه شده است
 • شما سابقه خانوادگی سرطان پستان یا سرطان تخمدان قوی دارید
 • بافت پستان شما بسیار ضخیم است و ماموگرافی سرطان پستان قبلی را تشخیص نداده است
 • شما سابقه تغییرات قبل سرطانی پستان مانند هیپرپلازی آتیپیک یا کارسینوم لوبولار در محل و سابقه خانوادگی قوی سرطان پستان و بافت پستان ضخیم دارید
 • شما تغییر ژن سرطان پستان مادرزادی مانند BRCA1 یا BRCA2 دارید
 • شما قبل از سن 30 سالگی در ناحیه قفسه سینه خود پرتودرمانی انجام داده ایید

اگر مطمعن نیستید که شما ممکن است ریسک بالا سرطان دارید، با پزشک خود در مورد تخمین زدن ریسک شما صحبت کنید. مراجعه به متخصص های زنان و زایمان ممکن است به درک بهتر ریسک و گزینه های نظارتی شما برای سرطان کمک کند.

ام آر آی پستان را باید همراه با ماموگرافی و دیگر روش های تصویربرداری پستان انجام داد. با اینکه این روش تصویربرداری دقت بالایی دارد، ام آر آی پستان نمی تواند برخی از سرطان های پستان را که ماموگرافی تشخیص میدهد را شناسایی کند.

ام آر آی روشی بهتر از معاینه بالینی، ماموگرافی و سونوگرافی در رابطه با تشخیص پاتولوژیک است. در انجام شیمی درمانی به منظور کاهش اندازه تومور ام آر آی قبل از شروع درمان باید انجام شود و با تصاویر ام آر آی بعد از درمان مقایسه شود، این راه برای ارزیابی پاسخ به شیمی درمانی به منظور کاهش اندازه تومور موثر است به طوری که اجازه می دهد مواردی که به درمان پاسخ نمی دهند به موقع یافت شوند و برای معین کردن تومور باقی مانده بعد از انجام شیمی درمانی برای تعیین وسعت برش جراحی در بیمارانی که سابقه سرطان پستان دارند استفاده شود.

دقت ام آر آی بین 80 تا 100 درصد است در حالی که دقت ماموگرافی بین 0 تا 53 درصد است. مشخصات دیده شده در نظارت توسط ام آر آی در این جمعیت نسبا بالا، اما کمتر از ماموگرافی است.

ام آر آی که بر روی پستان های بسیار متراکم انجام میشود در افرادی که ماموگرافی عادی داشته اند 3/6 درصد بیشنر احتمال تشخیص درست سرطان را دارد.

خطرات این روش چیست؟

ام آر آی پستان روشی امن است که شما را در معرض تشعشعات قرار نمی دهد. اما همانند دیگر روش های تشخیصی، ام آر آی پستان خطراتی دارد مانند :

 • نتایج مثبت کاذب : ام آر آی پستان ممکن است نواحی مشکوک نشان دهد که بعد از ارزیابی بیشتر به وسیله سونوگرافی یا نمونه برداری پستان خوش خیم باشد. این نوع نتیجه را مثبت کاذب می گویند. در صورتی که شما نیازمند تست های بیشتر مانند نمونه برداری شوید به منظور ارزیابی بیشتر ناحیه مشکوک شوید، نتیجه مثبت کاذب ممکن است منجر به استرس غیرضروری شود.
 • واکنش آلرژیک به ماده حاجب استفاده شده : ام آر آی شامل تزریق ماده حاجب به منظور بهتر تفصیر کردن تصاویر می شود. این ماده می تواند منجر به واکنش آلرژیک شده و میتواند منجر به مشکلات جدی برای افرادی شود که مشکلات کلیوی دارند.
میدان مغناطیسی

برخلاف دیگر روش های تشخیصی ام آر آی از میدان مغناطیسی استفاده می کند

آمادگی های ام آر آی پستان چیست؟

آمادگی ام آر آی پستان شامل انجام موارد زیر می شود :

 • نوبت ام آر آی خود را همزمان با دوره قاعدگی خود تنظیم کنید : اگر شما دچار یائسگی نشدید، مرکز تصویربردای شما ممکن است ام آر آی شما را در زمان خاصی از دوره قائدگی، بین روز سوم تا چهاردهم تنظیم کند. اولین روز خونریزی اولین روز چرخه شما است. جزییات چرخه قائدگی خود را با مرکز تصویربرداری خود در میان بگزارید تا زمانی مناسبت برای نوبت شما تنظیم شود.
 • به پزشک خود در مورد آلرژی های خود اطلاع دهید : بیشتر ام آر آی ها از ماده حاجب برای تفسیر راحت تر تصاویر استفاده می کنند. این ماده را معمولا بصورت تزریقی وارد بدن می کنند. آلرژی های خود را به پزشک اطلاع دهید تا از وجود مشکلات با ماده حاجب جلوگیری شود.
 • اگر مشکلات کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید : معمولا از ماده حاجب گادولینیم به منظور بهبود تصاویر ام آر آی استفاده می شود که می تواند در افرادی که مشکلات کلیوی دارند منجر به مشکلات جدی شود. اگر سابقه مشکلات کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید : به دلیل خطرات احتمالی ماده حاجب گادولینیم به جنین، معمولا ام آر آی را برای زنان باردار تجویز نمی کنند.
 • اگر شیردهی می کنید به پزشک اطلاع دهید : اگر شما شیردهی می کنید، پزشک شما ممکن است به شما بگویید تا دو روز بعد از انجام ام آر آی شیردهی نکنید. کالج رادیولوژی آمریکا اعلام کرده است که خطر ماده حاجب به نوزاد شما بسار ناچیز است. با این حال، اگر شما نگران هستید به مدت 12 تا 24 ساعت بعد از ام آر آی خود شیردهی نکنید، در طول این زمان ماده حاجب از بدن شما دفع می شود. شما می توانید در طول این چند ساعت شیر خود را پمپ و آن را دور بریزید. قبل از ام آر آی شما می تواند شیر خود را پمپ و برای تغذیه نوزاد خود ذخیره کنید.
 • در طول تصویربرداری جسمی فلزی نداشته باشید : اجسام فلزی مانند زیورآلات، سنجاق سر و ساعت ها می توانند در طول ام آر آی صدمه ببینند. اجسام فلزی خود را در خانه بگزارید یا قبل از ام آر آی آنها را در بیاورید.
 • به پزشک خود در مورد ابزار های پزشکی ایمپلنت شده اطلاع دهید : اگر شما ابزار پزشکی ایمپلنت شده مانند ضربان ساز، دفیبریلاتور، پورت دارو یا مفصل مصنوعی دارید، قبل از انجام ام آر آی به پزشک خود اطلاع دهید.

این ام آر آی چگونه انجام می شود؟

کویل پستان دستگاه ام آر آی

کویل پستان

زمانی که شما برای نوبت خود مراجعه می کنید، به شما لباس بیمارستان داده می شود. به شما دستورالعمل هایی در مورد درآوردن لباس و زیروآلات داده می شود. اگر شما از فضاهای کوچک و بسته ترس دارید قبل از ام آر آی پستان خود به کارشناس اطلاع دهید. به شما ممکن است آرام کننده ملایم داده شود.

ماده حاجب ممکن است از طریق سرمی در بازوی شما تزریق شوید تا بافت ها یا عروق خونی در تصاویر ام آر آی بهتر ظاهر شود.

دستگاه ام آر آی ورودی بزرگ و مرکزی دارد. در طول ام آر آی پستان شما بر روی تخت بالشتک دار دستگاه دراز می کشید. پستان های شما در داخل ابزاری توخالی که متصل به تخت است قرار می گیرد که حاوی کویل هایی است که سیگنال های مغناطیسی ساتع شده از دستگاه ام آر آی را تشخیص می دهد. تمام تخت سپس به داخل ورودی دستگاه می رود.

دستگاه ام آر آی یک میدان مغناطیسی در اطراف شما ایجاد می کند و امواج رادیویی به سمت بدن شما ساتع می شود. شما میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی را احساس نمی کنید، اما شما ممکن صداهایی را از داخل دستگاه ام آر آی بشنوید. از آنجایی که این صدا ها بلند است به شما ممکن است گوش گیر داده شود.

در طول تصویربرداری کارشناس شما را از اتاقی دیگر نظارت می کند. شما میتوانید از طریق یک میکروفن با کارشناس صحبت کنید. به شما گفته می شود تا حد ممکن بی حرکت بمانید.

این ام آر آی ممکن است بین 10 تا 15 دقیقه طول بکشد.

بازدید های این مقاله

63 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست