سرطان مثانه


سرطان مثانه

سرطان مثانه نوعی رایج از سرطان است که در سلول های مثانه آغاز می شوند. مثانه عضو توخالی عضلانی است که در پایین شکم شما قرار دارد و کارش ذخیره ادرار است.

سرطان مثانه در اکثر مواقع در سلول هایی که در دیواره داخلی مثانه شما قرار دارند (سلول های اروتلیال) رخ می دهد. سلول های اروتلیال همجنین در داخل کلیه های شما و لوله هایی که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند (حالب ها) نیز وجود دارند. سرطان اروتلیال می تواند در داخل کلیه های و حالب های شما نیز رخ دهد اما وقوع آن در مثانه  بسیار رایج تر است.

بیشتر سرطان های مثانه در مراحل اولیه، زمانی که سرطان قابل درمان است تشخیص داده می شوند. اما حتی سرطان های مثانه مرحله اولیه میتوانند بعد از درمان موفق بازگردد.  به همین دلیل افراد مبتلا به این سرطان معمولا نیازمند آزمایشات پس از درمان هستند تا به دنبال نشانه های بازگشت سرطان باشند.

زمان تقریبی برای خواندن :

علائم

علائم سرطان مثانه

ادرار مکرر و دردناک از علائم این سرطان است

علائم و نشانه های سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • خون در ادراد، که ممکن است منجر شود تا ادرار رنگ قرمز روشن یا تیر داشته باشد، با این حال در برخی از موارد ادرار عادی بنظر می رسد و وجود خون در آن توسط آزمایشات تشخیص داده می شود
 • ادرار مکرر
 • ادرار دردناک
 • درد کمر

ریسک فاکتور ها

عواملی که ممکن است احتمال سرطان مثانه را افزایش دهد شامل موارد زیر است :

 • سیگار کشیدن : سیگار کشیدن یا پیپ ممکن است احتمال ابن سرطان را بوسیله تجمع مواد شیمایی مضر در ادرار شما افزایش دهد. زمانی که سیگار میکشید، بدن شما مواد شیمایی در بدن را پردازش می کند و بعضی از آنان را از طریق ادرار شما دفع می کند. این موارد شیمیایی مضر همچنین می توانند دیواره مثانه شما را صدمه بزنند که می تواند احتمال سرطان را افزایش دهد.
 • افزایش سن : احتمال سرطان مثانه با افزایش سن بالا می رود. با اینکه این سرطان می تواند در هر سنی رخ دهد، بیشتر افراد مبتلا به این سرطان بالاتر از 55 سال هستند.
 • مذکر بودن : مردان نسبت به زنان بیشتر دچار سرطان مثانه می شود.
 • در معرض قرار گرفتن برخی از مواد شیمایی : کلیه های شما نقش مهمی در فیلتر کردن مواد شیمایی از خون شما و حمل کردن آنان به مثانه شما را دارند. به همین دلیل گمان زده می شود که کار با برخی از مواد شیمایی احتمال سرطان مثانه را افزایش می دهد. مواد شیمایی که با سرطان مثانه مرتبط هستند شامل آرسنیک، مواد شیمایی که در تولید محصولات رنگ، لاستیک، چرم، منسوجات و رنگ استفاده می شوند است.
 • درمان سرطانی قبلی : درمان با دارو ضدسرطانی سیکلوفسفامید احتمال سرطان مثانه را افزایش می دهد. افرادی که برای درمان سرطان قبل شان در ناحیه لگن پرتودرمانی داشته اند بیشتر در معرض این سرطان قرار می گیرند.
 • التهاب مزمن مثانه : عفونت یا التهاب مزمن یا مکرر ادراری مانند آنانی که توسط استفاده بلند مدت از کاتتر اداری رخ می دهد ممکن است احتمال سرطان مثانه سلولی فلسی افزایش دهد. در برخی از نواحی دنیا، سرطان سلولی فلسی به التهاب مزمنی که توسط عفونت انگلی به نام شیستوزومیازیس رخ می دهد مرتبط است.
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان : اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال دچار شدن دوباره به آن بیشتر است. اگر یکی از اعضا خانواده شما مانند والد، برادران یا خواهراتن یا فرزند شما سابقه سرطان مثانه دارند، احتمال دجار شدن شما به این بیماری بیشتر است با این حال خانوادگی بودن سرطان مثانه نادر است. سابقه خانوادگی سندرم لینچ، که به آن سرطان کولورکتال غیر پولیپوز ارثی (HNPCC) نیز می کویند می تواند احتمال سرطان سیستم اداری و همچنین روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضا را افزایش دهد.
ریسک فاکتور سرطان مثانه

سیگار کشیدن احتمال وقوع این سرطان را افزایش می دهد

علت ابتلا

سرطان مثانه زمانی رخ می دهد که سلول های داخل مثانه دچار تغییرات (جهش ها) در دی ان ای خود میشوند. دی ان ای یک سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این تغییرات به سلول می گوید تا به سرعت تکثیر کند و بعد از از بین رفتن سلول های سالم به کار خود ادامه دهند. سلول های غیرعادی توموری ایجاد می کنند که  می توانند به بافت سالم بدن حلمه کند و آن را از بین ببرد. به مرور زمان، سلول های غیرعادی می توانند از جای خود جدا شده و به دیگر قسمت های بدن پخش شوند (متاستاز).

انواع سرطان مثانه


انواع مختلف سلول های داخل مثانه شما می توانند سرطانی شوند. نوع سلول مثانه که سرطان در آن شروع می شود نشان دهنده نوع سرطان مثانه است. پزشکان از این اطلاعات برای تشخیص روش درمانی که برای شما موثر تر است استفاده می کنند.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر است :

 • کارسینوم اروتلیال : کارسینوم اروتلیال که در گذشته به آن کارسینوم سلول انتقالی می گفتند، در سلول هایی رخ می دهد که در داخل دیواره مثانه شما قرار دارند. سلول های اروتلیال زمانی که مثانه شما پر است باز شده و زمانی که مثانه خالی است جمع می شوند. این سلول ها در داخل حالب ها و مجاری ادراری شما نیز قرار دارد و تومور ها می تواند در هر یکی ار موارد نیز رخ دهند. کارسینوم اروتلیال رایج ترین نوع سرطان مثانه است.
 • سرطان سلولی فلسی : سرطان سلولی فلسی با تحریک مزمن مثانه برای مثال از طریق عفونت یا استفاده بلند مدت از کاتتر ادراری مرتبط است. سرطان سلولی فلسی نادر است. این سرطان در قسمت هایی از دنیا که نوعی خاص از عفونت انگلی (شیستوزومیازیس) وجود دارد رایج تر است و منشا رایح عفونت های مثانه ایی است.
 • آدنوکارسینوما : آدنوکارسینوما در سلول هایی در غدد ایجاد کننده مخاط در مثانه هستند رخ می دهد. آدنوکارسینوما مثانه بسیار نادر است.

برخی از سرطان های مثانه می توانند بیش از یک نوع سلول را دچار کنند.

تشخیص

تشخیص سرطان مثانه

ارزیابی نمونه ادراری می تواند سرطان مثانه را تشخیص دهد

تشخیص سرطان مثانه


آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مثانه استفاده می شوند ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • استفاده از دوربینی برای ارزیابی درون مثانه شما (سیستوسکوپی) : برای انجام سیستوسکوپی، پزشک لوله ایی نازک و کوچک (سیستوسکوپ) را از طریق مجاری ادراری وارد بدن می کند. سیستوسکوپ دوربینی دارد که به پزشک اجازه می دهد تا داخل مجاری اداری و مثانه شما را ببیند و این ساختارها را برای وجود نشانه های بیماری ارزیابی می کند. سیستوسکوپی را می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام داد.
 • برداشتن نمونه ایی از بافت برای ارزیابی (نمونه برداری) : در طول سیستوسکوپی پزشک شما ممکن است ابزاری مخصوص را از طریق دوربین وارد مثانه شما کرده و نمونه ایی سلولی برای ارزیابی بردارد. این روش را در برخی از موارد برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) می گویند. TURBT همچنین می تواند برای درمان سرطان مثانه استفاده شود.
 • ارزیابی نمونه ادراری : نمونه ایی از ادرار شما زیر میکروسکوپ برای وجود سلول های سرطانی در روندی به نام سیتولوژی ادرار ارزیابی می شود.
 • روش های تصویربرداری : روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا پیلوگرام رتروگراد به پزشک اجازه ارزیابی ساختارهای ادراری شما را می دهد.

درجه بندی سرطان مثانه


سرطان های مثانه بیشتر توسط سلول های سرطانی که زیر میکروسکوپ مشاهده می شود دسته بندی می شوند. به این کار درجه بندی می گویند و پزشک شما ممکن است سرطان مثانه شما را درجه پایین یا درجه بالا می گویند :

 • سرطان مثانه با درجه پایین : این نوع از سرطان سلول هایی دارند که شمایل و ویژگی هایی مشابه با سلول های عادی دارند. تومور درجه پایین معمولا به آرامی رشد می کنند و کمتر احتمال دارند تا به دیواره عضله ایی مثانه حمله کنند.
 • سرطان مثانه با درجه بالا : این نوع از سرطان سلول هایی دارند که شمایلی غیرعادی دارند و مشابه بافت های عادی نیستند. تومور درجه پایین معمولا به سرعت رشد می کند و بیشتر احتمال دارد که به دیواره عضله ایی مثانه یا دیگر بافت ها یا اعضا پخش شوند.

تشخیص وسعت سرطان


بعد از تایید اینکه شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، پزشک شما ممکن است روش های ادراری دیگری برای تشخیص اینکه سرطان شما به غدد لنفاوی یا دیگر ناحیه های بدن شما پخش شده است انجام می دهد.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر شود :

پزشک شما با استفاده از اطلاعات بدست آماده از این روش ها به سرطان شما مرحله ایی اختصاص میدهد. مراحل سرطان توسط اعداد لاتین از 0 تا IV نمایش داده می شود. پایینترین مرحله نشان دهنده محدود شدن سرطان به لایه های داخلی مثانه و نشان دادن این است که به دیوار عضله ایی مثانه پخش نشده است. بالاترین مرحله، مرحله 4 نشان دهنده این است که سرطان به غدد لنفاوی یا دیگر اعضا در ناحیه های دیگر بدن پخش شده است.

درمان

درمان سرطان مثانه

جراحی یکی از روش های درمان این سرطان است

راه درمانی سرطان مثانه بسته به چند عامل مانند نوع سرطان، درجه و سطح آن بستگی دارد که آنان با وضعیت سلامت شما و سلیقه شما در نظر گرفته می شود.

درمان سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • جراحی : برای برداشتن سلول های سرطانی
 • شیمی درمانی داخل مثانه : برای درمان سرطان هایی که به داخل دیواره مثانه محدود شده است و احتمال بالای بازگشت یا پیشرفت به مرحله ایی بالاتر را دارند.
 • شیمی درمانی تمام بدن : برای افزایش احتمال معالجه در فردی که جراحی برای برداشتن مثانه انجام داده است یا زمانی که جراحی قابل انجام نباشد
 • پرتودرمانی : برای از بین بردن سلول های سرطانی که در برخی از مواقع زمانی که جراحی قابل انجام نیست استفاده می شود
 • ایمنی درمانی : برای بکار بردن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سلول های سرطانی که یا در داخل مثانه یا در تمامی بدن انجام می شود
 • درمان هدفمند : برای درمان سرطان های پیشرفته زمانی دیگر راه های درمانی موثر نبوده است

ترکیبی از راه های درمانی ممکن است توسط پزشک و تیم پزشکی شما توصیه شود.

جراحی سرطان مثانه


راه های جراحی سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) : TURBT جراحی است که برای تشخیص سرطان مثانه و برداشتن سرطان هایی که داخل دیواره داخلی مثانه محدود شده اند، آنانی که هنوز تبدیل به سرطان های حمله کننده به عضله نشده اند استفاده می شود. در طول این جراحی، جراح سیمی الکتریکی را از طریق سیستوسکوپ وارد مثانه می کند. از جریان الکتریکی در این سیم برای برداشتن و سوزاندن سرطان استفاده می شود. از سوی دیگر ممکن است از لیزر قدرت بالا استفاده شود.
 • سیستوستومی : سیستوستومی جراحی ایی برای برداشتن قسمتی یا تمامی مثانه است. در طول سیستوستومی محدود جراح شما فقط قسمتی از مثانه که حاوی سرطان است را بر می دارد.
 • بازسازی مثانه : بعد از سیستوستومی، جراح شما باید راهی جدید برای خروج ادرار از بدن شما ایجاد کند. یک راه ممکن برای این عمل بازسازی مثانه است. جراح شما مخزنی کره مانند از قسمتی از روده کوچک شما ایجاد می کند. این مخزن را معمولا مثانه نئوبدر می گویند که در داخل بدن شما قرار دارد و به مجاری ادراری متصل است. مثانه نئوبدر به بیشتر افراد اجازه می دهد تا به درستی ادرار کند. اندکی از افراد در خالی کردن مثانه خود مشکل دارند و ممکن است از کاتتر بطور منظم برای تخلیه ادرار از مثانه نئوبدر خود استفاده کنند.
 • مجرای ایلئوال : در این روش بازسازی مثانه جراح لوله ایی را بوسیله قطعه ای از روده کوچک شما ایجاد می کند. این لوله از حالب ها به داخل بدن شما هدایت می شوند که ادرار را به داخل کیسه ایی که شما در شکم خود می پوشید (کیسه اروستومی) قرار می دهد.
 • مخزن ادراری موقت : در این روش از بازسازی مثانه جراح شما از قسمتی از روده کوچک شما برای ایجاد کیسه ایی کوچک برای ذخیره ادرار استفاده می کند که در داخل بدن شما قرار می گیرد. شما ادرار را از طریق سوراخی در شکم خود از طریق کاتتر چند بار در روز تخلیه می کنید.

پرتودرمانی


پرتودرمانی از برتوهایی قدرتمند مانند اشعه ایکس و پروتون ها استفاده می کنند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند. پرتودرمانی سرطان مثانه معمولا توسط دستگاهی که دور بدن شما می چرخد انجام می شود تا پرتوها به نقاط دقیقی ساتع شوند.

پرتودرمانی در برخی موارد ممکن است با شیمی درمانی برای درمان این سرطان در مواقعی مانند وقتی که از جراحی نمی توان استفاده کرد یا بیمار جراحی نمی خواهد استفاده می شود.

درمان هدفمند


درمان هدفمند بر روی نقاط ضعفی که در داخل سلول های سرطانی وجود دارند تمرکز می کند. با هدف قرار دادن این نقاط ضعف، درمان داروهای هدفمند می توانند منجر به از بین رفتن سلول های سرطانی شوند. سلول های سرطانی شما ممکن است برای پی بردن به اینکه داروهای هدفمند بر روی آنان موثر است تست شوند.

درمان داروهای هدفمند ممکن است گزینه ایی درمانی برای سرطان های مثانه پیشرفته ایی باشند که دیگر راه های درمانی بر روی آنان موثر نبوده است.

شیمی درمانی


شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. درمان با شیمی درمانی برای سرطان های مثانه معمولا شامل یک یا چند دارو شیمی درمانی می شوند که با هم ترکیب می شود.

داروهای شیمی درمانی را می تواند از روش های زیر استفاده کرد :

 • از طریق رگ (تزریقی) : شیمی درمانی تزریقی بطور رایج قبل از جراحی برداشتن مثانه انجام می شود تا احتمال معالجه سرطان افزایش یابد. شیمی درمانی همچنین ممکن است برای از بین بردن سلول های سرطانی بعد از جراحی نیز استفاده شود. در برخی از موارد، شیمی درمانی را ممکن است همراه با پرتودرمانی استفاده شود.
 • استفاده مستقیم در مثانه (درمان داخل مثانه) : در طول شیمی درمانی داخل مثانه ایی، لوله ایی از طریق مجاری ادراری شما مستقیما در مثانه شما قرار می گیرد. داروی شیمی درمانی در داخل مثانه تزریق می شود و بعد از مدتی تخلیه می شود. از این روش می تواند به عنوان روش درمانی اصلی سرطان مثانه انجام شود که در آن سرطان مثانه فقط به دیواره داخلی مثانه محدود شده و به داخلی بافت عضلاتی مثانه حمله نکرده است.

ایمنی درمانی


ایمنی درمانی روش درمانی است که به سیستم ایمنی بدن شما در مقابله با سرطان کمک می کند.

ایمنی درمانی ممکن است از طریق روش های زیر انجام شود :

 • تزریق مستقیم به داخل مثانه : ایمنی درمانی درون مثانه ایی ممکن است بعد از برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) برای سرطان های کوچک مثانه که به داخل بافت عضله ایی مثانه حمله نکرده اند استفاده شود. این روش درمانی از باسیل کلمت-گورین (BCG) استفاده می کند که از واکسنی که برای محافطت از بیماری سل است استفاده می کند. BCG منجر به عکس العمل سیستم ایمنی بدنی می شود که به سلول های مقابله کننده با میکروب درون مثانه تمرکز می کند.
 • از طریق رگ (تزریقی) : ایمنی درمانی ممکن است برای سرطان هایی که پیشرفته نیستند یا بعد از درمان اولیه بر می گردند تزریق شود. چندین داروی ایمنی درمانی وجود دارد. این داروها به سیستم ایمنی بدن شما به تشخیص و مقابله با سلول های سرطانی کمک می کند.

حفظ مثانه


در برخی از موارد، افراد مبتلا به سرطان مثانه تهاجمی که نمی خواهند جراحی برای برداشتن مثانه انجام دهند ممکن است از ترکیبی از راه های درمانی استفاده کنند. به این روش که درمان سه گانه گفته می شود از ترکیبی از برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادراری (TURBT)، شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می کند.

در آغاز جراح عمل برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار برای برداشن سرطان (TURBT) تا حد ممکن و حفظ عملکرد مثانه استفاده می کند. بعد از TURBT شما باید ترکیبی از شیمی درمانی همراه با پرتودرمانی انجام دهید.

اگر بعد از درمان سه گانه، تمام سرطان از بین نرفته است یا شما ممکن است بازگشت سرطان تهاجمی داشته باشید، پزشک شما ممکن است سیستوستومی توصیه کند.

پیشگیری

پیشگیری از سرطان مثانه

داشتن رژیمی سرشار از میوه جات و سبزیجات ممکن است از سرطان مثانه جلوگیری کند

با اینکه ضمانتی برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، شما می توانید موارد زیر را برای کاهش احتمال آن انجام دهید :

 • سیگار نکشید : اگر سیگاری هستید، با پزشک خود در مورد راهی برای کمک به ترک شما صحبت کنید. داروها و دیگر روش ها ممکن است به ترک سیگار شما کمک کنند.
 • همگام کار با موارد شیمایی احتیاط کیند : اگر شما با مواد شیمایی کار می کنید، تمامی دستورالعمل های ایمنی را رعایت کرده.
 • مصرف مختلف میویجات و سبزیجات : رژیم غذایی حاوی از موارد مختلف میوه جات و سبزیجات داشته باشید. آنتی آکسیدان ها در میوه جات و سبزیجات ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کنند.
علائم

علائم

علائم سرطان مثانه

ادرار مکرر و دردناک از علائم این سرطان است

علائم و نشانه های سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • خون در ادراد، که ممکن است منجر شود تا ادرار رنگ قرمز روشن یا تیر داشته باشد، با این حال در برخی از موارد ادرار عادی بنظر می رسد و وجود خون در آن توسط آزمایشات تشخیص داده می شود
 • ادرار مکرر
 • ادرار دردناک
 • درد کمر
ریسک فاکتور

ریسک فاکتور ها

عواملی که ممکن است احتمال سرطان مثانه را افزایش دهد شامل موارد زیر است :

 • سیگار کشیدن : سیگار کشیدن یا پیپ ممکن است احتمال ابن سرطان را بوسیله تجمع مواد شیمایی مضر در ادرار شما افزایش دهد. زمانی که سیگار میکشید، بدن شما مواد شیمایی در بدن را پردازش می کند و بعضی از آنان را از طریق ادرار شما دفع می کند. این موارد شیمیایی مضر همچنین می توانند دیواره مثانه شما را صدمه بزنند که می تواند احتمال سرطان را افزایش دهد.
 • افزایش سن : احتمال سرطان مثانه با افزایش سن بالا می رود. با اینکه این سرطان می تواند در هر سنی رخ دهد، بیشتر افراد مبتلا به این سرطان بالاتر از 55 سال هستند.
 • مذکر بودن : مردان نسبت به زنان بیشتر دچار سرطان مثانه می شود.
 • در معرض قرار گرفتن برخی از مواد شیمایی : کلیه های شما نقش مهمی در فیلتر کردن مواد شیمایی از خون شما و حمل کردن آنان به مثانه شما را دارند. به همین دلیل گمان زده می شود که کار با برخی از مواد شیمایی احتمال سرطان مثانه را افزایش می دهد. مواد شیمایی که با سرطان مثانه مرتبط هستند شامل آرسنیک، مواد شیمایی که در تولید محصولات رنگ، لاستیک، چرم، منسوجات و رنگ استفاده می شوند است.
 • درمان سرطانی قبلی : درمان با دارو ضدسرطانی سیکلوفسفامید احتمال سرطان مثانه را افزایش می دهد. افرادی که برای درمان سرطان قبل شان در ناحیه لگن پرتودرمانی داشته اند بیشتر در معرض این سرطان قرار می گیرند.
 • التهاب مزمن مثانه : عفونت یا التهاب مزمن یا مکرر ادراری مانند آنانی که توسط استفاده بلند مدت از کاتتر اداری رخ می دهد ممکن است احتمال سرطان مثانه سلولی فلسی افزایش دهد. در برخی از نواحی دنیا، سرطان سلولی فلسی به التهاب مزمنی که توسط عفونت انگلی به نام شیستوزومیازیس رخ می دهد مرتبط است.
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان : اگر شما قبلا سرطان مثانه داشته اید، احتمال دچار شدن دوباره به آن بیشتر است. اگر یکی از اعضا خانواده شما مانند والد، برادران یا خواهراتن یا فرزند شما سابقه سرطان مثانه دارند، احتمال دجار شدن شما به این بیماری بیشتر است با این حال خانوادگی بودن سرطان مثانه نادر است. سابقه خانوادگی سندرم لینچ، که به آن سرطان کولورکتال غیر پولیپوز ارثی (HNPCC) نیز می کویند می تواند احتمال سرطان سیستم اداری و همچنین روده بزرگ، رحم، تخمدان ها و دیگر اعضا را افزایش دهد.
ریسک فاکتور سرطان مثانه

سیگار کشیدن احتمال وقوع این سرطان را افزایش می دهد

علت ابتلا

علت ابتلا

سرطان مثانه زمانی رخ می دهد که سلول های داخل مثانه دچار تغییرات (جهش ها) در دی ان ای خود میشوند. دی ان ای یک سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این تغییرات به سلول می گوید تا به سرعت تکثیر کند و بعد از از بین رفتن سلول های سالم به کار خود ادامه دهند. سلول های غیرعادی توموری ایجاد می کنند که  می توانند به بافت سالم بدن حلمه کند و آن را از بین ببرد. به مرور زمان، سلول های غیرعادی می توانند از جای خود جدا شده و به دیگر قسمت های بدن پخش شوند (متاستاز).

انواع سرطان مثانه


انواع مختلف سلول های داخل مثانه شما می توانند سرطانی شوند. نوع سلول مثانه که سرطان در آن شروع می شود نشان دهنده نوع سرطان مثانه است. پزشکان از این اطلاعات برای تشخیص روش درمانی که برای شما موثر تر است استفاده می کنند.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر است :

 • کارسینوم اروتلیال : کارسینوم اروتلیال که در گذشته به آن کارسینوم سلول انتقالی می گفتند، در سلول هایی رخ می دهد که در داخل دیواره مثانه شما قرار دارند. سلول های اروتلیال زمانی که مثانه شما پر است باز شده و زمانی که مثانه خالی است جمع می شوند. این سلول ها در داخل حالب ها و مجاری ادراری شما نیز قرار دارد و تومور ها می تواند در هر یکی ار موارد نیز رخ دهند. کارسینوم اروتلیال رایج ترین نوع سرطان مثانه است.
 • سرطان سلولی فلسی : سرطان سلولی فلسی با تحریک مزمن مثانه برای مثال از طریق عفونت یا استفاده بلند مدت از کاتتر ادراری مرتبط است. سرطان سلولی فلسی نادر است. این سرطان در قسمت هایی از دنیا که نوعی خاص از عفونت انگلی (شیستوزومیازیس) وجود دارد رایج تر است و منشا رایح عفونت های مثانه ایی است.
 • آدنوکارسینوما : آدنوکارسینوما در سلول هایی در غدد ایجاد کننده مخاط در مثانه هستند رخ می دهد. آدنوکارسینوما مثانه بسیار نادر است.

برخی از سرطان های مثانه می توانند بیش از یک نوع سلول را دچار کنند.

تشخیص

تشخیص

تشخیص سرطان مثانه

ارزیابی نمونه ادراری می تواند سرطان مثانه را تشخیص دهد

تشخیص سرطان مثانه


آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مثانه استفاده می شوند ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • استفاده از دوربینی برای ارزیابی درون مثانه شما (سیستوسکوپی) : برای انجام سیستوسکوپی، پزشک لوله ایی نازک و کوچک (سیستوسکوپ) را از طریق مجاری ادراری وارد بدن می کند. سیستوسکوپ دوربینی دارد که به پزشک اجازه می دهد تا داخل مجاری اداری و مثانه شما را ببیند و این ساختارها را برای وجود نشانه های بیماری ارزیابی می کند. سیستوسکوپی را می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام داد.
 • برداشتن نمونه ایی از بافت برای ارزیابی (نمونه برداری) : در طول سیستوسکوپی پزشک شما ممکن است ابزاری مخصوص را از طریق دوربین وارد مثانه شما کرده و نمونه ایی سلولی برای ارزیابی بردارد. این روش را در برخی از موارد برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) می گویند. TURBT همچنین می تواند برای درمان سرطان مثانه استفاده شود.
 • ارزیابی نمونه ادراری : نمونه ایی از ادرار شما زیر میکروسکوپ برای وجود سلول های سرطانی در روندی به نام سیتولوژی ادرار ارزیابی می شود.
 • روش های تصویربرداری : روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا پیلوگرام رتروگراد به پزشک اجازه ارزیابی ساختارهای ادراری شما را می دهد.

درجه بندی سرطان مثانه


سرطان های مثانه بیشتر توسط سلول های سرطانی که زیر میکروسکوپ مشاهده می شود دسته بندی می شوند. به این کار درجه بندی می گویند و پزشک شما ممکن است سرطان مثانه شما را درجه پایین یا درجه بالا می گویند :

 • سرطان مثانه با درجه پایین : این نوع از سرطان سلول هایی دارند که شمایل و ویژگی هایی مشابه با سلول های عادی دارند. تومور درجه پایین معمولا به آرامی رشد می کنند و کمتر احتمال دارند تا به دیواره عضله ایی مثانه حمله کنند.
 • سرطان مثانه با درجه بالا : این نوع از سرطان سلول هایی دارند که شمایلی غیرعادی دارند و مشابه بافت های عادی نیستند. تومور درجه پایین معمولا به سرعت رشد می کند و بیشتر احتمال دارد که به دیواره عضله ایی مثانه یا دیگر بافت ها یا اعضا پخش شوند.

تشخیص وسعت سرطان


بعد از تایید اینکه شما مبتلا به سرطان مثانه هستید، پزشک شما ممکن است روش های ادراری دیگری برای تشخیص اینکه سرطان شما به غدد لنفاوی یا دیگر ناحیه های بدن شما پخش شده است انجام می دهد.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر شود :

پزشک شما با استفاده از اطلاعات بدست آماده از این روش ها به سرطان شما مرحله ایی اختصاص میدهد. مراحل سرطان توسط اعداد لاتین از 0 تا IV نمایش داده می شود. پایینترین مرحله نشان دهنده محدود شدن سرطان به لایه های داخلی مثانه و نشان دادن این است که به دیوار عضله ایی مثانه پخش نشده است. بالاترین مرحله، مرحله 4 نشان دهنده این است که سرطان به غدد لنفاوی یا دیگر اعضا در ناحیه های دیگر بدن پخش شده است.

درمان

درمان

درمان سرطان مثانه

جراحی یکی از روش های درمان این سرطان است

راه درمانی سرطان مثانه بسته به چند عامل مانند نوع سرطان، درجه و سطح آن بستگی دارد که آنان با وضعیت سلامت شما و سلیقه شما در نظر گرفته می شود.

درمان سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • جراحی : برای برداشتن سلول های سرطانی
 • شیمی درمانی داخل مثانه : برای درمان سرطان هایی که به داخل دیواره مثانه محدود شده است و احتمال بالای بازگشت یا پیشرفت به مرحله ایی بالاتر را دارند.
 • شیمی درمانی تمام بدن : برای افزایش احتمال معالجه در فردی که جراحی برای برداشتن مثانه انجام داده است یا زمانی که جراحی قابل انجام نباشد
 • پرتودرمانی : برای از بین بردن سلول های سرطانی که در برخی از مواقع زمانی که جراحی قابل انجام نیست استفاده می شود
 • ایمنی درمانی : برای بکار بردن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سلول های سرطانی که یا در داخل مثانه یا در تمامی بدن انجام می شود
 • درمان هدفمند : برای درمان سرطان های پیشرفته زمانی دیگر راه های درمانی موثر نبوده است

ترکیبی از راه های درمانی ممکن است توسط پزشک و تیم پزشکی شما توصیه شود.

جراحی سرطان مثانه


راه های جراحی سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر شود :

 • برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) : TURBT جراحی است که برای تشخیص سرطان مثانه و برداشتن سرطان هایی که داخل دیواره داخلی مثانه محدود شده اند، آنانی که هنوز تبدیل به سرطان های حمله کننده به عضله نشده اند استفاده می شود. در طول این جراحی، جراح سیمی الکتریکی را از طریق سیستوسکوپ وارد مثانه می کند. از جریان الکتریکی در این سیم برای برداشتن و سوزاندن سرطان استفاده می شود. از سوی دیگر ممکن است از لیزر قدرت بالا استفاده شود.
 • سیستوستومی : سیستوستومی جراحی ایی برای برداشتن قسمتی یا تمامی مثانه است. در طول سیستوستومی محدود جراح شما فقط قسمتی از مثانه که حاوی سرطان است را بر می دارد.
 • بازسازی مثانه : بعد از سیستوستومی، جراح شما باید راهی جدید برای خروج ادرار از بدن شما ایجاد کند. یک راه ممکن برای این عمل بازسازی مثانه است. جراح شما مخزنی کره مانند از قسمتی از روده کوچک شما ایجاد می کند. این مخزن را معمولا مثانه نئوبدر می گویند که در داخل بدن شما قرار دارد و به مجاری ادراری متصل است. مثانه نئوبدر به بیشتر افراد اجازه می دهد تا به درستی ادرار کند. اندکی از افراد در خالی کردن مثانه خود مشکل دارند و ممکن است از کاتتر بطور منظم برای تخلیه ادرار از مثانه نئوبدر خود استفاده کنند.
 • مجرای ایلئوال : در این روش بازسازی مثانه جراح لوله ایی را بوسیله قطعه ای از روده کوچک شما ایجاد می کند. این لوله از حالب ها به داخل بدن شما هدایت می شوند که ادرار را به داخل کیسه ایی که شما در شکم خود می پوشید (کیسه اروستومی) قرار می دهد.
 • مخزن ادراری موقت : در این روش از بازسازی مثانه جراح شما از قسمتی از روده کوچک شما برای ایجاد کیسه ایی کوچک برای ذخیره ادرار استفاده می کند که در داخل بدن شما قرار می گیرد. شما ادرار را از طریق سوراخی در شکم خود از طریق کاتتر چند بار در روز تخلیه می کنید.

پرتودرمانی


پرتودرمانی از برتوهایی قدرتمند مانند اشعه ایکس و پروتون ها استفاده می کنند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند. پرتودرمانی سرطان مثانه معمولا توسط دستگاهی که دور بدن شما می چرخد انجام می شود تا پرتوها به نقاط دقیقی ساتع شوند.

پرتودرمانی در برخی موارد ممکن است با شیمی درمانی برای درمان این سرطان در مواقعی مانند وقتی که از جراحی نمی توان استفاده کرد یا بیمار جراحی نمی خواهد استفاده می شود.

درمان هدفمند


درمان هدفمند بر روی نقاط ضعفی که در داخل سلول های سرطانی وجود دارند تمرکز می کند. با هدف قرار دادن این نقاط ضعف، درمان داروهای هدفمند می توانند منجر به از بین رفتن سلول های سرطانی شوند. سلول های سرطانی شما ممکن است برای پی بردن به اینکه داروهای هدفمند بر روی آنان موثر است تست شوند.

درمان داروهای هدفمند ممکن است گزینه ایی درمانی برای سرطان های مثانه پیشرفته ایی باشند که دیگر راه های درمانی بر روی آنان موثر نبوده است.

شیمی درمانی


شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. درمان با شیمی درمانی برای سرطان های مثانه معمولا شامل یک یا چند دارو شیمی درمانی می شوند که با هم ترکیب می شود.

داروهای شیمی درمانی را می تواند از روش های زیر استفاده کرد :

 • از طریق رگ (تزریقی) : شیمی درمانی تزریقی بطور رایج قبل از جراحی برداشتن مثانه انجام می شود تا احتمال معالجه سرطان افزایش یابد. شیمی درمانی همچنین ممکن است برای از بین بردن سلول های سرطانی بعد از جراحی نیز استفاده شود. در برخی از موارد، شیمی درمانی را ممکن است همراه با پرتودرمانی استفاده شود.
 • استفاده مستقیم در مثانه (درمان داخل مثانه) : در طول شیمی درمانی داخل مثانه ایی، لوله ایی از طریق مجاری ادراری شما مستقیما در مثانه شما قرار می گیرد. داروی شیمی درمانی در داخل مثانه تزریق می شود و بعد از مدتی تخلیه می شود. از این روش می تواند به عنوان روش درمانی اصلی سرطان مثانه انجام شود که در آن سرطان مثانه فقط به دیواره داخلی مثانه محدود شده و به داخلی بافت عضلاتی مثانه حمله نکرده است.

ایمنی درمانی


ایمنی درمانی روش درمانی است که به سیستم ایمنی بدن شما در مقابله با سرطان کمک می کند.

ایمنی درمانی ممکن است از طریق روش های زیر انجام شود :

 • تزریق مستقیم به داخل مثانه : ایمنی درمانی درون مثانه ایی ممکن است بعد از برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) برای سرطان های کوچک مثانه که به داخل بافت عضله ایی مثانه حمله نکرده اند استفاده شود. این روش درمانی از باسیل کلمت-گورین (BCG) استفاده می کند که از واکسنی که برای محافطت از بیماری سل است استفاده می کند. BCG منجر به عکس العمل سیستم ایمنی بدنی می شود که به سلول های مقابله کننده با میکروب درون مثانه تمرکز می کند.
 • از طریق رگ (تزریقی) : ایمنی درمانی ممکن است برای سرطان هایی که پیشرفته نیستند یا بعد از درمان اولیه بر می گردند تزریق شود. چندین داروی ایمنی درمانی وجود دارد. این داروها به سیستم ایمنی بدن شما به تشخیص و مقابله با سلول های سرطانی کمک می کند.

حفظ مثانه


در برخی از موارد، افراد مبتلا به سرطان مثانه تهاجمی که نمی خواهند جراحی برای برداشتن مثانه انجام دهند ممکن است از ترکیبی از راه های درمانی استفاده کنند. به این روش که درمان سه گانه گفته می شود از ترکیبی از برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادراری (TURBT)، شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می کند.

در آغاز جراح عمل برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار برای برداشن سرطان (TURBT) تا حد ممکن و حفظ عملکرد مثانه استفاده می کند. بعد از TURBT شما باید ترکیبی از شیمی درمانی همراه با پرتودرمانی انجام دهید.

اگر بعد از درمان سه گانه، تمام سرطان از بین نرفته است یا شما ممکن است بازگشت سرطان تهاجمی داشته باشید، پزشک شما ممکن است سیستوستومی توصیه کند.

پیشگیری

پیشگیری

پیشگیری از سرطان مثانه

داشتن رژیمی سرشار از میوه جات و سبزیجات ممکن است از سرطان مثانه جلوگیری کند

با اینکه ضمانتی برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، شما می توانید موارد زیر را برای کاهش احتمال آن انجام دهید :

 • سیگار نکشید : اگر سیگاری هستید، با پزشک خود در مورد راهی برای کمک به ترک شما صحبت کنید. داروها و دیگر روش ها ممکن است به ترک سیگار شما کمک کنند.
 • همگام کار با موارد شیمایی احتیاط کیند : اگر شما با مواد شیمایی کار می کنید، تمامی دستورالعمل های ایمنی را رعایت کرده.
 • مصرف مختلف میویجات و سبزیجات : رژیم غذایی حاوی از موارد مختلف میوه جات و سبزیجات داشته باشید. آنتی آکسیدان ها در میوه جات و سبزیجات ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کنند.

بازدید های این مقاله

19 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !

بیماری های مشابه

فهرست