رادیولوژی مچ دست

(زمان تقریبی برای خواندن : )

رادیولوژی مچ دست روشی است که تصویری از داخل مچ دست شما ایجاد می کند. این تصویر ساختار های داخلی مچ دست شما را بصورت سیاه و سفید نشان می دهد.

این رادیولوژی دو استخوان ساعد و 8 استخوان مچ دست را نمایش می دهد. استخوان های مچ دست دو ردیف چهار اسخوانی در ابتدای دست شما هستند. پزشک با استفاده از این رادیولوژی عارضه های پزشکی را تشخیص داده و درمان می کند.

در صورتی که نیاز به رادیولوژی مچ دست دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

راذیولوژی مچ دست

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی از نوعی تشعشعات به اسم امواج الکترومغناطیسی برای ایجاد تصویر در داخل بدن شما استفاده می کند. پزشکان از رادیولوژی بیشتر از هر روش تصویربرداری دیگری استفاده می کنند. رادیولوژی پرتوهایی به داخل بدن میفرستد. کلسیوم داخل استخوان های شما بیشتر این تشعشعات را جذب کرده، پس در داخل تصویر به رنگ سفید نمایش داده می شود. نسوج نرم مقدار کمتری از تشعشعات را جذب می کنند پس به رنگ خاکستری نمایش داده می شوند.

چرا رادیولوژی مچ دست تجویز می شود؟

پزشک شما از رادیولوژی مچ دست شما برای یافتن منشا هر نوع درد، حساسیت به لمس در مچ دست، التهاب و… استفاده می کنند. پزشکان می توانند از این رادیولوژی برای تشخیص عارضه های مچ دست استفاده می کنند. این عارضه‌ها شامل موارد زیر می شود:

  • شکستگی استخوان های مچ دست
  • دررفتگی مفاصل
  • عارضه های فرسایشی مانند آرتریت در مچ دست
  • سندرم تونل کارپال
  • کیست های استخوانی
  • عفونت استخوان (استئومیلیت)
  • سرطان استخوان

پزشک شما ممکن است این رادیولوژی را حتی پس از بهبود یافتن شکستگی استفاده کند. این نوع رادیولوژی ها میتوانند میزان بهبود استخوان و مفصل را نشان دهند.

این تصویربرداری چگونه انجام می شود؟

رادیولوژی پرتویی از تعشعشات را به داخل بدن می فرستد تا تصویر ایجاد کند. تصویر بر روی فیلمی مخصوص یا بصورت دیجیتال (صفحه نمایش) نمایش داده می شود.

بدن شما ضخامت های متغیری دارد، پس مقادیر متغیری از تشعشعات را جذب می کنند. استخوان های شما مقدار بیشتری از تشعشعات را جذب می کنند پس به رنگ سفید نمایش داده می شوند. نسوج نرم مانند عضلات، چربی و اعضای داخلی تراکم کمتری دارند پس به شکل پرده های رنگی مختلفی از خاکستری نمایش داده می شوند. فضای خالی به رنگ سیاه نمایش داده می شود.

آمادگی های رادیولوژی مچ دست کدامند؟

رادیولوژی مچ دست امادگی خاصی نیاز ندارد. مطمعن شوید که تمامی زیورآلات دست و مچ دست خود را قبل از تصویربرداری در بیاورید. زیورآلات در رادیولوژی نمایش داده می‌شود و مانع ایجاد یک تصویر درست میشود.

اگر باردارید به رادیولوژیست خود اطلاع دهید. در این رادیولوژی از مقادیر بسیار کم تشعشع استفاده می شود و گفته میشود در دوران بارداری بی خطر است. اما این پزشک است که باید تصمیم بگیرد که نیازی به رادیولوژی دارید یا خیر. پس اگر استفاده از آن ضروری است، رادیولوژیست برای کاهش خطر تشعشعات به جنین در حال رشد، اصول احتیاطی را رعایت میکند.

خطرات این تصویربرداری چیست؟

رادیولوژی راهی سریع و ساده برای پزشک شما است تا عارضه های احتمالی که مچ دست شما را درگیر کرده است تشخیص دهد. رادیولوژی مچ دست مقدار کمی تشعشع به داخل بدن فرستاده می شود. رادیولوژی به ندرت عوارض جانبی دارد.

اگر باردار هستید ممکن است خطر تشعشعات کمی بیشتر باشد. مطعمن شوید که رادیولوژیست شما از باردار بودن یا احتمال باردار بودن شما اطلاع دارد. کودکان نیز بیشتر در خطر پرتوها هستند. ممکن است رادیولوژیست بتواند از تشعشعات کمتری استفاده کند.

بازدید های این مقاله

5372 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست