رادیولوژی دفع سیستورتروگرام

(زمان تقریبی برای خواندن : )

دفع سیستورتروگرام با ماده حاجب نوعی از رادیولوژی تشخیصی مثانه و مجرای ادراری است که از نوعی خاص از رادیولوژی به نام فلوروسکوپی و ماده حاجب (کنتراست) استفاده می کند.

رادیولوژی به پزشک در تشخیص و درمان عارضه های پزشکی کمک می کند. در این روش از تشعشعات کمی استفاده شده تا تصاویری از داخل بدن ایجاد شود. رادیولوژی قدیمی ترین و رایج ترین روش تصویربرداری پزشکی است.

فلوئوروسکوپی اجازه می دهد حرکت اعضای داخلی مشاهده شود. زمانی که مثانه از محلول آبی کنتراست پر و سپس خالی شده باشد، رادیولوژیست می تواند ساختار و عملکرد مثانه و مجرای ادراری پایینی را مشاهده و ارزیابی کند.

در صورتی که نیاز به دفع سیستورتروگرام دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

رادیولوژی دفع سیستورتروگرام

چرا دفع سیستورتروگرام تجویز می شود؟

دفع سیستورتروگرام با ماده حاجب به رادیولوژیست اجازه می دهد تا موارد غیرعادی را در جریان ادرار داخل مجرای ادراری پایینی ارزیابی کند. این روش معمولا پس از عفونت مجاری ادراری انجام می شود تا وجود عارضه ایی به نام رفلاکس تاولی چک شود.

ریفلاکس تاولی چیست؟


ادرار در کلیه ایجاد می شود و در میزنای، مجرایی که ادرار را از کلیه به مثانه می برند حرکت می کند. زمانی که مثانه پر می شود مکانیسمی دریچه مانند از بازگشت ادرار به کلیه ها جلوگیری می کند. ادرار طی فرآیند دفع از طریق مجرای ادراری از بدن خارج می شود.

در برخی از کودکان، یک ناهنجاری در دریچه یا مجرای ادراری به ادرار اجازه می دهد به کلیه بازگردد. به این عارضه رفلاکس تاولی می گویند. در مواردی که ناهنجاری خفیف باشد، ادرار وارد میزنای می شود. در موارد حاد ممکن است ادرار تا کلیه ها بازگردد. معمولا کودکانی که به این عارضه مبتلا هستند، بصورت مادرزادی مبتلا شده اند. دیگر علل این بیماری شامل موارد زیر میشود:

  • انسداد مثانه
  • ادرار غیرعادی با فشار بالا از داخل مثانه
  • خالی نکردن مثانه بعد از ادرار

عفونت مجاری ادراری ممکن است تنها نشانه این عارضه باشد.

آمادگی های این روش چیست؟

شما باید به پزشک خود در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید، آلرژی هایی که دارید، مخصوصا آلرژی به ماده حاجب اطلاع دهید. همچنین به پزشک در مورد بیماری های اخیر یا دیگر عارضه های پزشکی خود اطلاع دهید.

شما نیازی به ناشتا بودن یا پوشیدن لباسی مخصوص ندارد. تنها لازم است لباس خود را با لباس بیمارستانی عوض کند.

ترزیق آرامبخش به ندرت نیاز می شود.

دفع سیستورتروگرام چگونه انجام می شود؟

پزشک معمولا این روش را بصورت سرپایی انجام می دهد.

ابتدا رادیولوژیست شما را بر روی تخت معاینه قرار می دهد. رادیولوژی شکم ممکن است قبل یا بعد از کاتترگزاری مثانه انجام شود. پس از ضدعفونی کردن ناحیه تناسلی یک لوله وارد مجرای ادراری می شود. ممکن است کاتتر به پوست چسب زده شود تا در طول تصویربرداری جدا نشود. سپس مثانه با مایع کنتراست پر می شود.

زمانی که مثانه پر شد شما بر روی تخت رادیولوژی ادرار می کند، برای گرفتن مایع کنتراست از تشت یا پد جاذب استفاده می شود. رادیولوژیست از طریق فلوئوروسکوپی پرشدن مثانه و ادرار کردن را ارزیابی می کند. تصاویر رادیولوژی در طول این ارزیابی ایجاد می شوند. پس از اینکه تصاویر بررسی شدند و صحت تصویربرداری تایید شد، کاتتر برداشته می شود.

رادیولوژیست بازگشت مایع کنتراست به یک یا هر دو میزنای و کلیه ها را بررسی می کند و چک می کند که آیا شکل و محیط مرئی مثانه و مجرای ادراری عادی هستند یا خیر.

شما باید زمانی که رادیولوژیست تصویر می گیرد بی حرکت بمانید و ممکن است برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید. این کار احتمال ایجاد تصاویر محو را کاهش می دهد. رادیولوژیست به اتاقی دیگر رفته و دستگاه رادیولوژی را فعال می کند.

زمانی که تصویربرداری انجام شد، ممکن است رادیولوژیست از شما بخواهد صبر کنید تا تمامی تصاویر موردنیاز تایید شوند.

دفع سیستورتروگرام با ماده حاجب معمولا در 30 دقیقه انجام می شود.

رادیولوژی چگونه کار می کند؟

رادیولوژی همان تصویربرداری با استفاده از نوعی از تشعشعات مانند نور یا امواج رادیویی است. این تشعشعات از بیشتر اشیا مانند بدن عبور می کند. یک رادیولوژیست با احتیاط، پرتویی از تشعشعات را بر روی ناحیه‌ی معیانه تنظیم می کند. دستگاه مقداری کم از تششعات را ساتع می کند تا از بدن عبور کند. این تشعشعات تصویر را بصورت دیجیتال یا آنالوگ ذخیره می کند.

فلوئوروسکوپی از پرتوهای مکرر تشعشعات برای ایجاد تصاویر استفاده می کند و آنان را روی صفحه نمایش نشان می دهد. در رادیولوژی شما ممکن است از کنتراست استفاده شود تا نایحه‌ی معاینه بهتر دیده شود. فلوئوروسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا حرکت مفاصل یا اعضای داخلی را مشاهده کند. این روش همچنین تصاویر عادی یا ویدیو را در یک کامپیوتر ذخیره می کند.

بیشتر تصاویر رادیولوژی بصورت دیجیتال ذخیر می شوند. پزشک شما میتواند این تصاویر ذخیره شده را برای تشخیص و مدیریت بیماری مطالعه کند.

بازدید های این مقاله

55 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست