ویرچوال کلونوسکوپی

(زمان تقریبی برای خواندن : )

ویرچوال کلونوسکوپی یا سي تي کولوگرافي يا کولونوسکوپي مجازي يک روش جديد راديولوژي است که براي جستجو پوليپ هاي کولون(روده بزرگ) يا سرطانهاي مربوط به آن از سی تی اسکن با دوز کم اشعه استفاده می کند. ویرچوال کلونوسکوپی نوعی معاینه تشخیصی است برای آن دسته از افراد میان‌سال که در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند توصیه شده است.

این روش به اندازه کولونوسکوپی استاندارد دقیق و به مراتب کمتر تهاجمی است. در این روش از یک CT اسکنر دارای اشعه x، با تکنولوژی بالا و دوز پایین برای ایجاد تصاویر سه‌ بعدی استفاده می‌ شود. سپس، با جابجایی تصاویر روده بزرگ، پزشکان به بررسی پولیپ ها و علائم سرطان می‌پردازند.

در گذشته این تصاویر تنها با یک روش تهاجمی تری قابل رویت بودند که در آن آندوسکوپ به داخل رکتوم وارد شده و از کل روده بزرگ عبور می کرد.کونولوسکوپی مجازی یا CT Colonography، افزایش میزان تشخیص سرطان روده بزرگ با هزینه پایین‌تر  نسبت به کولونوسکوپی استاندارد را امکان پذیر ساخته است.

در صورتی که نیاز به تصویربرداری ویرچوال کلونوسکوپی دارید از طریق سامانه نوبت دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 2 نوبت بگیرید.

کاربردهای متداول کولونوسکوپی سی تی ویرچوال چیست؟


مهم ترین دلیل انجام ویرچوال کلونوسکوپی یا کولونوگرافیCT ، غربالگری پولیپ ها یا سرطان روده بزرگ است. پولیپ ها تومورهایی هستند که از پوشش داخلی روده بوجود می آیند. تعداد بسیار کمی از این پولیپ ها ممکن است رشد کرده و به سرطان تبدیل شوند. هدف از غربالگری، ویرچوال کلونوسکوپی با کولونوگرافیCT ، مشاهده این تومورها در مراحل اولیه آنهاست، به طوری که می توان آن ها را قبل از، پیدا کردن فرصتی برای پیشرفت سرطان از بین برد.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می کند که زنان و مردان از 45 سالگی تحت معاینه سرطان روده بزرگ یا پولیپ قرار گیرند. انجمن مذکور، به عنوان بخشی از این توصیه، پیشنهاد می کند کهCT کولونوگرافی هر 5 سال یک بار انجام گیرد. افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند یا سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ را دارند ممکن است این غربالگری را در سن 40 سالگی یا پایین تر و در فواصل زمانی كوتاه شروع کنند (برای مثال هر پنج سال یک بار تحت كولونوسكوپی قرار بگیرند). بیماری هایی چون سابقه پولیپ یا سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ، عوامل خطر این بیماری هستند. علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ شامل تغییر مداوم در عادات روده، وجود خون در مدفوع، ناراحتی شکم یا درد، نفخ و کاهش وزن غیر قابل توجیه است.

ویرچوال کلونوسکوپی

نحوه آمادگی فرد برای کولونوسکوپی سی تی ویرچوال چگونه است؟


برای آمادگی بر این آزمایش، باید لباس راحت و گشادی به تن کنید. در طول عمل، لباسی در اختیارتان قرار داده می شود. زنان در صورت بارداری، باید این وضعیت خود را به پزشک و تکنسین CT خود اطلاع دهند.پاکسازی روده برای کولونوگرافی CT ممکن است شبیه به کولونوسکوپی باشد یا از حجم کمتری از مایع پاک کننده، تشکیل شده باشد. رژیم شما روز قبل از معاینه به مایعات تنقیه کننده محدود خواهد شد. شب قبل از معاینه کولونوگرافی سی تی اسکن خود، روده بزرگ تان را تمیز کنید تا رادیولوژیست به طور واضح هر پولیپی که ممکن است وجود داشته باشد را مشاهده کند. از شما خواسته می شود که مجموعه ای از قرص ها و یا یک ملین مایع مصرف کنید.

برخی از آمادگی های معمول شامل مصرف منیزیم سیترات و قرص های بیزاکودیل و یاNuLytely ،Go-Lytely  (محلول الکترولیت پلی اتیلن گلیکول) می باشد. همچنین ممکن است روز قبل از آزمایش داروهای دیگری نیز مصرف شوند. این ها ممکن است شامل مقادیر کمی از مشتقات باریم و مایعات یددار ‌باشد. این عوامل به رادیولوژیست کمک می کنند تا با “نشان دار کردن” بقایای مایعات و مدفوع، آن را از پولیپ جدا کنند. برای کسب آمادگی بیشتر، در صورتیکه مشکل قلبی، کبدی یا کلیوی داشته باشید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما قبل از آزمایش در مورد محدودیت ‌های غذایی، توصیه هایی به عمل می آورد و شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام آزمایش، رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید.

کولونوسکوپی سی تی ویرچوال چگونه انجام می شود؟


تکنولوژیست با قرار دادن شما روی میز آزمایش سی تی اسکن- معمولا به حالت درازکش به سمت پشت- کارش را شروع می کند‌. استفاده از بالشی در پشت سر ممکن است برای کمک به حفظ موقعیت صحیح در طی این آزمایش مورد استفاده قرار گیرد. یک لوله کوتاه انعطاف ‌پذیر به میزان دو اینچ وارد راست ‌روده می شود تا با استفاده از یک پمپ فشار دستی، هوا را به آرامی به داخل رکتوم پمپ کند.

گاهی از پمپ الکترونیکی برای انتقال گاز دی ‌اکسیدکربن به رکتوم استفاده می شود. بعضی وقت ‌ها یک بالون کوچک روی لوله رکتوم، متورم می شود تا به حفظ موقعیت صحیح لوله کمک کند. هدف از باد کردن روده بزرگ این است که تا جایی که ممکن است چین خوردگی هایی را که ممکن است پولیپ ها را از دید پزشک پنهان کنند را از هم باز کنند.

سپس میز از میان اسکنر عبور می کند. از بیماران خواسته می ‌شود تا قبل از اینکه برگردند و به سمت پشت یا پهلوی خود دراز بکشند تا برای بار دوم از اسکنر عبور کنند، نفسشان را حدود ۱۵ ثانیه یا کم‌ تر حبس کنند. در برخی از مراکز، ترتیب موقعیت ‌ها ممکن است برعکس باشد: ابتدا رو به بالا و سپس رو به پایین. زمانی که اسکن انجام شد، لوله خارج می‌ شود. کل این بررسی معمولا در عرض ۱۵ دقیقه به پایان می ‌رسد.

برای کولونوگرافی CT، کامپیوتر، یک مدل سه ‌بعدی کامل از کولون تهیه می‌ کند که رادیولوژیست از آن برای دیدن روده به روش شبیه ‌سازی سیر در داخل کولون، استفاده می ‌کند. به همین دلیل است که این روش اغلب کولونوسکوپی ویرچوال نامیده می ‌شود. تصاویر دو بعدی از داخل کلون و شکم در حالت استراحت و لگن، به دست آمده و همزمان با هم بدون اعمال تشعشع مازاد، مرور می شود.

مزایای کولونوسکوپی سی تی ویرچوال


 • این آزمایش کمتر تهاجمی، هر دو تصویر 2بعدی و 3بعدی را در اختیار شما قرار می دهد و هنگامی که مستقیما توسط کولونوسکوپی معمولی مشاهده شود، می تواند بسیاری از پولیپ ها و ضایعات دیگر را به وضوح نشان دهد.
 • خطر سوراخ شدن كولون در كولونوگرافی CT نسبت به كولونوسكوپی معمولی، بسیار كمتر است. بیشتر افرادی که تحت کولونوگرافی CT قرار گرفته اند، پولیپ ندارند و می توانند از انجام کولونوسکوپی کامل- که به طور معمول نیاز به آرام بخش دارد- بپرهیزند.
 • كولونوگرافی CT جایگزینی عالی برای بیمارانی است كه دارای فاكتورهای بالینی همچون درمان با دستگاه رقیق كننده خون یا مشکل شدید تنفسی هستند چرا که این موارد، خطر عوارض ناشی از كولونوسكوپی را افزایش می دهند.
 • بیماران سالخورده، به ویژه آن هایی که ضعیف و بیمار هستند، کولونوگرافی CT را بهتر از کولونوسکوپی معمولی تحمل می کنند.
 • در صورتی که كولونوسكوپی، به سبب تنگ شدگی یا انسداد روده- در طی یک تومور بزرگ- نتواند تکمیل شود، كولونوگرافی CT مفید واقع خواهد شد.
 • اگر کولونوسکوپی معمولی نتواند به طول کامل به روده بزرگ برسد- که تا بیش از ده درصد موارد اتفاق می افتد- کولونوگرافی CT می تواند در همان روز انجام شود زیرا روده بزرگ قبلاً پاک سازی شده است.
 • کولونوگرافی CT تصاویر واضح تر و دقیق تری نسبت به معاینه تنقیه اشعه ایکس باریم معمولی ارائه می دهد.
 • كولونوگرافی CT می تواند ناهنجاری های خارج از روده بزرگ از جمله بدخیمی های اولیه در سایر اندام ها و شرایط بالقوه خطرناک، مانند آنوریسم های آئورت شکمی را تشخیص دهد.
 • کولونوگرافی CT به راحتی قابل تحمل است و در این تکنیک، نیازی به آرام بخش و تسکین دهنده درد نیست، بنابراین هیچ دوره نقاهت بعد از عملی وجود نخواهد داشت و می توانید بلافاصله بعد از آزمایش به فعالیت های روزمره خود برگردید.
 • هزینه كولونوگرافی CT از كولونوسكوپی كمتر است.
 • بعد از معاینه CT هیچ اشعه ای در بدن بیمار باقی نمی ماند.
 • اشعه های ایکس مورد استفاده در اسکن CT نمی تواند عوارض جانبی آنی داشته باشد.

تفاوت کولونوسکوپی سی تی ویرچوال با کولونوسکوپی کامل در چیست؟


در طول کولونوسکوپی کامل، پزشک یک لوله نازک و انعطاف پذیر را به داخل روده شما وارد می کند تا بتواند روده بزرگ تان را ببیند و در طول فرایند، بی هوش خواهید بود. در انتهای این لوله، نور و دوربینی وجود دارد تا پزشک آستر روده شما را بررسی کند. در صورت مشاهده پولیپ یا هر گونه تغییری در بافت روده، پزشک می تواند مقداری از آن را از طریق لوله خارج کرده و آن را از نقطه نظر سرطان معاینه کند. پزشک شما برای انجام کولونوگرافیCT یا ویرچوال کلونوسکوپی ، دوربینی وارد روده تان نمی کند و شما را در طول تست بی هوش نمی کند. در عوض، او از یک اسکنر CT و اشعه ایکس استفاده می کند که تصاویر 3 بعدی از روده شما روی صفحه رایانه نمایش می دهد.

بازدید های این مقاله

326 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست