سونوگرافی پروستات

(زمان تقریبی برای خواندن : )

سونوگرافی پروستات، تصاویری از غده پروستات مردان و بافت های پیرامونش ایجاد می کند. در این نوع سونوگرافی معمولا پروب سونوگرافی وارد مقعد بیمار می شود. پروب امواج صوتی را از دیواره مقعد به داخل غده پروستات که دقیقا در جلوی مقعد قرار دارد می فرستد.

در صورت نیاز به سونوگرافی پروستات از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

سونوگرافی چیست؟

تصویربرداری سونوگرافی روشی غیر تهاجمی است که به تشخیص و درمان عارضه های پزشکی کمک می کند. این روش بی خطر و بدون درد است. در این روش تصاویری از داخل بدن شما به وسیله امواج صوتی ایجاد می شود. این روش از پروبی کوچک و ژلی که مستقیما روی پوست قرار می گیرد استفاده می کند. امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق پروب و از درون ژل وارد بدن شما می شود.

پروب امواج صوتی بازتاب یافته را دریافت می کند. یک کامپیوتر با استفاده از این امواج صوتی تصاویری را ایجاد می کند. سونوگرافی از تششعات استفاده نمی کند. از آن جایی که در سونوگرافی تصاویر در لحظه ایجاد میشوند، میتوان ساختارها و حرکات اعضای داخلی بدن را مشاهده کرد. این تصاویر همچنین جریان خون داخل عروق را نشان می دهند.

دلایل استفاده از سونوگرافی پروستات چیست؟

از سونوگرافی غده پروستات برای موارد زیر استفاده می شود:

  • یافتن عارضه های پروستات
  • ارزیابی اینکه آیا پروستات بزرگ شده است یا خیر که به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات هم میگویند، تا بوسیله اطلاعات بدست آمده برای درمان برنامه ریزی شود.
  • یافتن توده ای غیرعادی در داخل پروستات
  • کمک به تشخیص علت ناباروری مردان

از سونوگرافی غده پروستات معمولا برای تشخیص علائمی مانند موارد زیر استفاده می شود:

  • ندولی که پزشک در معاینه فیزیکی یا هرکدام از تصویربرداری ها برای پیدا کردن سرطان غده پروستات یافته باشد
  • نتایج آزمایش خونی غیرعادی
  • دشواری در تخلیه ادرار

آمادگی ها برای این سونوگرافی چیست؟

لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است نیاز شود تا تمامی لباس ها و زیرآلات در ناحیه سونوگرافی را در بیاورید. ممکن است برای این عمل لباس بیمارستانی بپوشید.

اگر قرار است نمونه برداری انجام شود، ممکن است از شما درخواست شود از مصرف رقیق کننده های خونی مانند آسپرین به مدت 7 تا 10 روز قبل از عمل خودداری کنید. ممکن است 2 تا 4 ساعت قبل از سونوگرافی از انما برای شست و شوی مقعد استفاده شود.

سونوگرافی پروستات چگونه انجام می شود؟

در مردان غده پروستات دقیقا در جلوی مقعد قرار می گیرد، پس سونوگرافی از آن بصورت ترانس رکتال انجام شده تا پروب تصویربرداری تا حد ممکن در نزدیکی غده پروستات قرار گیرد.

در سونوگرافی ترانس رکتال، از شما درخواست می شود تا به پهلو دراز بکشید و زانو های خود را به داخل شکم جمع کنید. غشایی یک بار مصرف بر روی پروب قرار می گیرد، با ژل پوشش داده می شود و وارد مقعد می شود. تصاویر از زوایای مختلف ایجاد می شود تا تصویری بهتراز غده پروستات ایجاد شود.

اگر توده ایی مشکوک در سونوگرافی یا معاینه مقعد مشاهده شود، نمونه برداری با هدایت سونوگرافی انجام می شود. در این عمل سوزنی وارد غده پرسوتات می شود در حالی که رادیولوژیست جایگیری سوزن را با سونوگرافی (به اصطلاح تحت هدایت سونوگرافی) مشاهده می کند. مقدارکمی از بافت برای ارزیابی میکروسکوپی گرفته میشود.

این نوع سونوگرافی معمولا در کمتر از 15 دقیقه تمام می شود.

اتاق سونوگرافی مرکز

بازدید های این مقاله

61 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست