سونوگرافی بارداری

(زمان تقریبی برای خواندن : )

شفافیت نوکال (NT) نوعی سونوگرافی است که میزان مایع در پشت گردن نوزاد شما را در سه ماهه اول بارداری اندازه میگیرد. میزان کم مایع عادی است و اندازه گیری این میزان مایع می تواند به محاسبه احتمال گونه کروموزومی یا ژنتیکی کمک کند. سونوگرافی nt نوعی روش نظارتی است، این روش عارضه ایی را تشخیص نمی دهد. این تصویربرداری به پزشکان در تشخیص اینکه کودک در خطر قرار دارد و آیا آزمایشات دیگر باید توصیه شود کمک می کند.

در صورت نیاز به سونوگرافی nt از طریق سامانه نوبت و جواب دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 4 نوبت بگیرید.

از سونوگرافی nt برای چه مواردی استفاده می شود 

کودک مبتلا به سندرم داون

سونوگرافی nt به فضای پشت گردن نوزاد شما که به آن پیچ نوکال می گویند نگاه می کند. تمام نوزادان در پشت گردن خود مایع دارند. پزشکان پی برده اند که نوزادنی که مبتلا به عارضه های ژنتیکی یا کروموزومی هستند معمولا مایع بیشتری دارند. افزایش مایع در این ناحیه می تواند نشان دهند ابتلای نوزاد شما به عارضه هایی مانند سندرم داون، سندرم پاتو یا سندرم ادواردز باشد. میزان بیشتر شفافیت نوکال همچنین ممکن است نشان دهنده احتمال بیشتر ابتلا به عارضه های مادرزادی قلبی باشد. نتایح سونوگرافی شفافیت نوکال می تواند تشخیص دهد که نوزاد شما احتمال دچار شدن به عارضه ها را دارد یا نه. در طول سونوگرافی شفافیت نوکال، سونوگرافی همچنین ساختار های ساده نوزاد را نمایش می دهد. دیگر موارد غیرعادی در طول سونوگرافی نوکال ممکن است احتمال عارضه های ژنتیکی یا ساختاری را افزایش دهد.

سونوگرافی NT را چه زمانی انجام می دهند؟

پزشک شما سونوگرافی nt را بین 11 تا 13 هفته بارداری انجام می دهد زمانی که اندازه نوزاد شما از بالای سر تا انتهای تن آنها بین 45 تا 84 میلی متر است. این واقعه به دلیل آن است که مایع پشت گردن نوزاد شما معمولا بعد از 14 هفتگی حاملگی به داخل بدن دوباره جذب می شود. این واقعه باعث می شود آن مایع را در هفته های بالاتر حاملگی بررسی کرد. سونوگرافی nt جزئی از روش های نظارتی سه ماهه اول بارداری است.

جنین در هفته 11 بارداری

سونو nt را چگونه انجام می دهند؟

پزشک شما از سونوگرافی شکم (یا در برخی از موارد سونوگرافی واژینال) برای تست شفافیت نوکال استفاده می کند. اول پزشک ژل سونوگرافی را بر روی شکم شما بخش می کند. سپس او پروب دستگاه را بر روی شکم شما حرکت می دهد. تصاویر جنین شما بر روی مانتیور نمایش داده می شود. از فضای حاوی مایع در پشت گردن جنین شما اندازه گیری می شود. اندازه گیری این ناحیه با میلی متر است.

سونوگرافی nt چقدر دقیق است؟

آزمایش خون

سونو nt به تنهایی می تواند 70% از موارد سندرم داون را تشخیص دهد. بسیاری از پزشکان سونوگرافی nt را با آزمایشات خونی تجویز می کنند. زمانی که این روش با آزمایشات خونی در سه ماهه اول انجام می شود دقت تشخیص این عارضه ها تا تقریبا 95% افزایش می یابد.

نتایج غیرعادی این روش به چه معناست؟

روش nt تنها خطر احتمال نوزاد به عارضه ایی را نشان می دهد. اگر نتیجه شما غیرعادی باشد، پزشک شما میتواند از روشی مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) یا آمنیوسنتز برای تشخیص عارضه استفاده می کند.

نمونه برداری از پرزهای جفتی روشی است که بافت جفت جنین برداشته می شود و برای وجود عارضه های ژنتیکی تست می شود. آمنیوسنتز روشی است که در آن از سوزنی برای برداشتن مایع آمنیوتیک از رحم شما استفاده می کند. این مایع حاوی سلول هایی است که شامل اطلاعات ژنتیکی است که برای تشخیص موارد غیرعادی یا عارضه های عفونی استفاده می شود.

پزشک شما همچنین ممکن است بخواهد ضربان قلب نوزاد شما را با اکوکاردیوگرام جنین دقیقتر معاینه کند. نتیجه غیرعادی سونو nt همچنین با نواقص قلبی نوزاد مرتبط است.

بازدید های این مقاله

37 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست