کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی

آخرین تغییر : ۱۴۰۳ ۲۰ام فروردین

(زمان تقریبی برای خواندن : )

کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) نوعی تصویربرداری است که پانکراس و سیستم های صفراوی (مجرای صفراوی) شما را ارزیابی می کند. نتایج بدست آمده به پزشک در تشخیص مشکل شما و برنامه ریزی برای درمان آن کمک می کند.

در صورت نیاز به کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) از طریق سامانه نوبت و جواب دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 1 نوبت بگیرید.

چرا کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) انجام می شود؟

پزشک شما ممکن است ام آر سی پی را زمانی که درد شکمی غیرقابل توضیح دارید توصیه کند.

این نوع مخصوص از ام آر آی با کنتراست به تشخیص موارد زیر کمک می کند :

فرد مبتلا به درد شکم

درد غیرقابل توضیح شکم یکی از دلایل انجام کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) است

آمادگی های این ام آر آی چیست؟

ممکن است از شما خواسته شما تا در طول تصویربرداری لباس بیمارستانی بپوشید یا اگر لباس خودتان گشاد است و از بست های فلزی استفاده نمی کند می توانید از همان لباس استفاده کنید.

دستورالعمل ها در مورد ناشتا بودن قبل از ام آر آی در هر مرکز تصویربرداری متفاوت است. معمولا از شما خواسته می شود تا به مدت چند ساعت قبل از تصویربرداری ناشتا باشید..

زنان همیشه باید به پزشک و کارشناس خود در مورد باردار بودن خود اطلاع دهند. از ام آر آی به مدت 4 دهه استفاده شده و هیچ ضرری برای زنان باردار و جنین آنها گزارش نشده است. با این حال نوزاد در میدان مغناطیسی قوی قرار می گیرد. به همین دلیل، زنان باردار نباید در سه ماهه اول بارداری خود ام آر آی انجام دهند مگر اینکه مزایای این تصویربرداری بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن باشد.

اگر شما کلاستروفوبیا (ترس از فضای بسته) یا اضطراب دارید، با پزشک خود در مورد تجویز آرامبخش قبل از انجام این تصویربرداری صحبت کنید.

تمامی زیورآلات و دیگر لوازم تزیینی را در خانه نگه دارید یا قبل از ام آر آی آنها را در بیاورید. اجسام فلزی و الکترونیکی نباید وارد اتاق ام آر آی شوند. آنها می توانند با میدان مغناطیس اختلال ایجاد کنند، منجر به سوختگی شوند یا به آن سوی اتاق پرت شوند. این اجسام شامل :

 • زیورآلات، ساعت ها، کارت های بانکی، سمعک ها همگی می توانند صدمه ببیند
 • سنجاق سر، زیپ های فلزی و اجسام فلزی مشابه می توانند تصاویر ام آر آی را مختل کنند
 • ابزار های دندانپزشکی قابل درآوردن
 • مژه های مغناطیسی
 • خودکار، چاقو جیبی و چشم های مصنوعی
 • پیرسینگ
 • گوشی همراه، ساعت های الکترونیکی و ابزار ردیابی

در بیشتر موارد، ام آر آی برای بیمارانی که ایمپلنت های فلزی دارند بجز چند مورد خاص امن است. افرادی که ایمپلنت های زیر را دارند نباید قبل از ارزیابی شدن وارد اتاق تصویربرداری شوند :

 • برخی از ایمپلنت های گوش
 • برخی از انواع بست هایی که برای آنوریسم مغزی استفاده می شود
 • برخی از ضربان ساز ها و دفیبریلاتورهای قدیمی

اگر شما در بدن خود ابزار های پزشکی یا الکترونیکی دارید به کارشناس خود اطلاع دهید. این ابزارها ممکن است با نتیجه تصویربرداری اختلال ایجاد کنند یا خطرناک باشند. بسیاری از ایمپلنت ها در بروشور خود در مورد امن بودنشان برای ام آر آی توضیح داده اند.

کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) را چگونه انجام می دهند؟

دستگاه ام آر آی

دستگاه ام آر آی مرکز دکتر قائمیان

ام آر آی را ممکن است به صورت سرپایی انجام دهند.

آماده ساز شما را بر روی تخت متحرک دستگاه قرار می دهد. او ممکن است از بست ها یا پد ها به منظور ثابت نگه داشتن موقعیت شما استفاده کند.

آماده ساز ممکن است ابزاری حاوی کویل هایی که می توانند امواج رادیویی را ساتع و دریافت کند را در اطراف یا نزدیکی قسمتی از بدن که قرار است تصویربرداری شود قرار می دهد.

ام آر ای معمولا شامل انجام چند نوع تصویربرداری (سکانس) می شود، برخی از آنها ممکن است چند دقیقه طول بکشد. هر سکانس منجر می شود تا دستگاه صداهایی خاص ایجاد کند.

شما در داخل قسمت مغناطیسی دستگاه ام آر آی قرار داده می شوید. کارشناس از طریق کامپیوتری که در اتاقی دیگر قرار دارد تصویربرداری را انجام می دهد. شما می تواند از طریق میکروفونی با کارشناس در ارتباط باشید.

ام آر سی پی به خودی خود تقریبا بین 10 تا 15 دقیقه طول می کشد، اما معمولا آن را با ام آر آی شکم انجام می دهند که تقریبا 10 تا 15 دقیقه دیگر به زمان تصویربرداری اضافه می کند و شامل استفاده از ماده حاجب می شود.

مزایا و خطرات کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) چیست؟

مزایا


 • ام آر آی یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که از تشعشعات استفاده نمی کند
 • ام آر آی می تواند تصاویری با جزییات بالا از ساختار های نسج نرم بدن مانند قلب، کبد، پانکراس و بسیاری دیگر از اعضا ایجاد کند. این دقت بالا منجر می شود تا ام آر آی روشی ارزشمند برای تشخیص اولیه و ارزیابی سرطان باشد
 • ام آر آی در تشخیص بسیاری از عارضه ها مانند بیماری های قلبی و عروقی، حملات سرع و عارضه های مفصلی و عضلانی اسکلتی بسیار موثر است
 • ام آر ای می تواند به پزشک در ارزیابی ساختار های یک عضو و عملکرد آن کمک کند
 • ام آر آی می تواند موارد غیرعادی که می تواند در روش های تصویربرداری دیگر توسط استخوان پنهان شده است را تشخیص دهد
 • ام آر سی پی می تواند تصاویری قابل مقایسه با روشی تهاجمی تر به اسم کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP)، بدون خطرات آن مانند التهاب پانکراس یا پانکراتیت، پارگی مجاری پانکراس و صفراوی و روده و خطرات بی هوشی که در کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) انجام می شود، ایجاد کند.

خطرات


 • ام آر آی زمانی که دستورالعمل های ایمنی مناسب رعایت می شود تقریبا هیچ خطری برای بیمار سالم ندارد
 • اگر از آرام بخش استفاده شود، خطر استفاده بیش از حد آن وجود دارد. با این حال برای کاهش این خطر علائم حیاتی شما نظارت می شود
 • میدان مغناطیسی قوی برای شما خطری ندارد. با این حال، ابزار های پزشکی ایمپلنت شده ممکن است خراب شود تا بر روی تصاویر تاثیر بگزارد

بازدید های این مقاله

14 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست