رادیولوژی زانو

(زمان تقریبی برای خواندن : )

رادیولوژی زانو روشی است که تصاویری سیاه و سفید از داخل زانوی شما ایجاد می کند. تصاویر بدست آمده نسج نرم و استخوان ها، داخل، و اطراف مفصل زانو شما را نمایش می دهد. استخوان های زانو شامل کاسه زانو، قسمتی از استخوان ران و قسمتی از استخوان ساق پا می شود.

قسمتی از استخوان نازک نی پا را نیز می توان در رادیولوژی زانو مشاهده کرد. پزشک شما ممکن است از رادیولوژی زانو برای تشخیص و درمان عارضه های پزشکی که شامل یک یا هردو زانوی شما می شود را درمان کند.

در صورتی که نیاز به زانو دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

رادیولوژی زانو

چرا رادیولوژی زانو تجویز می شود؟

پزشک شما ممکن است از رادیولوژی زانو برای تشخیص عارضه های پزشکی در یک یا هردو زانوی شما استفاده کند. رادیولوژی زانو می تواند نشانه های موارد زیر را مشخص کند:

  • شکستگی های استخوان های زانو
  • دررفتگی مفصل
  • تجمع مایع که میتواند نشانه پیچیدگی باشد
  • تکه های آزاد استخوانی
  • خاراستخوان
  • آرتریت
  • قرارگیری غیرعادی مفصل زانو
  • عفونت های استخوان
  • نازک شدن استخوان
  • سرطان استخوان

رادیولوژی زانو همچنین بعد از گچ گرفتن استخوان شکسته نیز استفاده می شود تا از صحت جوش خوردن استخوان اطمینان حاصل شود.

علاوه بر آن اگر شما پیوند تعویض زانو داشته اید، پزشک از شما می خواهد تا رادیولوژی های مکرر داشته باشید تا وضعیت شما را ارزیابی کند.

آمادگی های این روش تصویربرداری چیست؟

شما برای رادیولوژی زانو نیازی به آمادگی های خاصی ندارید. مطمعن شوید تا لباس هایی راحت و بدون تکه ایی فلزی بپوشید. از شما خواسته می شود تا هر گونه، لباس، زیورآلات، کمربند یا دیگر اجسام حاوی فلز را دربیاورید. این اجسام بر روی تصیور رادیولوژی نمایش داده شده و می تواند از ایجاد تصویری با جزئیات بالا جلوگیری کند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به رادیولوژیست خود اطلاع دهید. رادیولوژی زانو از مقداری کمی اشعه استفاده می کند، اما احتمال آن وجود دارد که جنین در معرض آن قرار بگیرد. پزشک شما تصمیم می گیرد که آیا شما نیاز به رادیولوژی دارید یا نه. اگر رادیولوژی ضروری است، موارد احتیاط برای در معرض قرار دادن جنین شما در برابر تشعشعات رعایت می شود.

قبل از شروع، رادیولوژیست شما روند تصویربرداری را به شما توضیح می دهد. اگر سوالی دارید آنها به شما پاسخ می دهند.

رادیولوژی زانو چگونه انجام می شود؟

یک رادیولوژیست در مراکز پزشکی یا قسمت رادیولوژی یک بیمارستان ، تصویربرداری زانوی شما را انجام می دهد. این روند در اتاقی با دستگاه رادیولوژی بزرگ که از سقف آویزان است انجام می شود. زمانی که وارد این اتاق می شوید ممکن است به شما روپوشی از جنس سرب داده شود تا کمتر در معرض تشعشعات قرار بگیرید. اتاق رادیولوژی در برخی موارد سرد خواهد بود، اما روند تصویربرداری بیش از 10 دقیقه زمان نمی برد.

رادیولوژیست فیلم رادیولوژی یا صفحه ضبط دیجیتال را در پشت یا زیر دستگاه رادیولوژی قرار می دهد. او از شما میخواهد تا در جلوی دستگاه بایستید یا بنشینید یا ممکن است از شما بخواهند تا بر روی تخت دستگاه دراز بکشید. شما باید تا حد ممکن در طول تصویربرداری بی حرکت بمانید. هر حرکتی ممکن است تصویر رادیولوژی را تار کند. رادیولوژیست ممکن است از شما بخواهد تا در طول گرفتن تصاویر نفس خود را حبس کنید.

رادیولوژیست شما برای کار با دستگاه رادیولوژی به داخل اتاقی کوچک یا پشت دیوار می رود. آنها برای تغییر موقعیت دادن شما به داخل اتاق باز می گردند. در برخی از موارد ممکن است از شما بخواهند تا زانو یا زانوهای خود را در برخی از موقعیت های خاصی قرار بدهید.

رادیولوژی عادی زانو شامل ایجاد حداقل سه تصویر از سه زاویه مختلف می شود. رادیولوژیست شما یک تصویر را از روبروی زانو، یک تصویر را از پهلو، و تصویر دیگر را زمانی که زانو خم شده است می گیرد. در برخی موارد، پزشک رادیولوژی از زانوی دیگر  شما را برای مقایسه یا یافتن نشانه های آتریت تجویز می کند.

خطرات احتمالی این روش چیست؟

رادیولوژی سریعترین و راحت ترین راهی است که پزشک شما عارضه ایی پزشکی در زانو یا زانو های شما را تشخیص می دهد. رادیولوژی زانو شامل مقادیر بسیار کم اشعه است که داخل بدن شما می شود. همچنین، رادیولوژی معمولا عوارض جانبی ندارد.

اگر باردارید، جنین در حال رشد ممکن است در معرض تشعشعات قرار بگیرد. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به رادیولوژیست خود اطلاع دهید. ممکن است به شما روپوشی سربی داده شود تا جنین در برابر تشعشعات حفظ شود. کودکان بیشتر دچار مشکلات مرتبط با تشعشعات میشوند. ممکن است مقادیر کمتری اشعه برای کودکان استفاده شود.

بازدید های این مقاله

1611 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست