رادیولوژی کلیه، مجرای ادراری و مثانه (KUB)

(زمان تقریبی برای خواندن : )

رادیولوژی کلیه، مجرای ادراری و مثانه (KUB) ممکن است برای ارزیابی ناحیه شکمی به منظور یافتن منشا درد شکمی یا ارزیابی اعضای داخلی و ساختار های ادراری و یا سیستم گوارشی استفاده شود. احتمالا این رادیولوژی، اولین روش تشخیصی برای ارزیابی سیستم ادراری بوده است.

رادیولوژی از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی استفاده می کند تا تصاویری از بافت های داخلی، استخوان ها و اعضای داخلی روی فیلم ایجاد کند. تصاویر رادیولوژی به وسیله تشعشعات خارجی از بدن و اعضای داخلی و دیگر ساختار های داخلی برای دلایل تشخیصی ایجاد می شوند. تشعشعات از بافت های بدن عبور می کنند و به صفحه ایی مخصوص نگاتیو مانند برخورد و تصویر ایجاد می کنند. در فیلم های دیجیتال و رسانه دیجیتال امروزی بیشتر از روش آنالوگ استفاده می شود.

در صورتی که نیاز به رادیولوژی کلیه، مجاری ادراری و مثانه دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

رادیولوژی کلیه، مجراری ادراری و مثانه

چرا رادیولوژی کلیه، مجراری ادراری و مثانه تجویز می شود؟

رادیولوژی کلیه، مجرای ادراری و مثانه ممکن است برای کمک به تشخیص منشا درد شکمی مانند توده ها، زخم ها یا انسداد ها انجام شود. رادیولوژی کلیه، مجرای ادرای و مثانه ممکن است برای ارزیابی مجرای ادراری قبل از دیگر روش های تشخیصی رایح انجام شود. اطلاعات پایه ایی در مورد اندازه، شکل و موقعیت کلیه ها، مجرای ادراری و مثانه ممکن است با این رادیولوژی گرفته شود. وجود کلسیفیکاسیون ها (سنگ های کلیه) در کلیه ها یا مجرای ادراری ممکن است قابل مشاهده باشد.

آمادگی های این روش چیست؟

 • معمولا نیازی به آمادگی خاصی مانند ناشتا بودن یا مصرف آرامبخش نیست.
 • اگر باردارید یا گمان می کنید که بارداری به رادیولوژیست اطلاع دهید.
 • اگر در چهار روز گذشته داروی هایی مصرف می کنید که حاوی بیسموت بوده است (مانند داروی های آرام کننده معده ) به پزشک یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید. داروهایی که حاوی بیسموت هستند ممکن است در روند تصویربرداری اختلال ایجاد کنند.
 • بر اساس سابقه پزشکی شما، ممکن است پزشک آمادگی های خاصی برای شما تجویز کند.

رادیولوژی کلیه، مجراری ادراری و مثانه چگونه انجام می شود؟

رادیولوژی کلیه، مجرای ادراری و مثانه ممکن است بصورت سرپایی و یا بخشی از مدت بستری شما در بیمارستان انجام شود. روش انجام  آن بستگی به سلامت شما و تخصص پزشک دارد.

معمولا رادیولوژی کلیه، مجرای ادراری و مثانه به روش زیر انجام می شود:

 1. از شما خواسته می شود تا هر نوع لباس زیورآلات یا دیگر اشیایی که میتواند در تصویربرداری اختلال ایجاد کنند را در بیاورید.
 2. اگر از شما خواسته شود تا لباس خود را عوض کنید به شما لباس بیمارستان داده می شود.
 3. شما روی تخت معیانه طوری قرار داده می شود تا قسمتی تصویربردای شده بین دستگاه و فیلم آنالوگ یا دیجیتال زیر تخت قرار گیرد. ممکن است از شما خواسته شود تا بیاستید، روی تخت دراز بکشید یا به پهلو روی تخت دراز بکشید، که بستگی به زاویه هایی دارد که پزشک شما تجویز کرده است. ممکن است این تصویربرداری از چندین زاویه انجام شود.
 4. اعضایی از بدن که قرار نیست تصویربرداری شود با روپوشی از جنس سرب پوشش داده می شوند تا در برابر تشعشعات محافظت شوند.
 5. زمانی که موقعیت شما تنظیم شد، رادیولوژیست از شما می خواهد تا برای تصویربرداری نفس خود را حبس کنید.
 6. بی حرکت ماندن شما در طول تصویربرداری بسیار مهم است چراکه هر حرکتی ممکن است تصاویر را محو و حتی منجر به انجام دوباره تصویربرداری شود تا تصاویری شفاف گرفته شود.
 7. پرتوی تشعشعات بر روی ناحیه معاینه متمرکز می شود.
 8. رادیولوژیست به اتاقی دیگر می رود تا تصویر بگیرد.

خطرات احتمالی این رادیولوژی چیست؟

اگر باردارید یا گمان می کنید که باردارید به پزشک خود اطلاع دهید. در معرض تشعشعات قرار گرفتن در دوران بارداری ممکن است منجر به نواقص مادرزادی شود.

ممکن است بسته به وضیعت سلامت خاص شما خطراتی دیگر وجود داشته باشد. مطمعن شوید تا هر نوع نگرانی را قبل از رادیولوژی با پزشک خود در میان بگزارید.

بازدید های این مقاله

5781 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست