رادیولوژی دست

(زمان تقریبی برای خواندن : )

رادیولوژی دست، یک تصویر سیاه و سفید است که ساختار های داخلی دست شما مانند استخوان ها و نسج نرم را نشان می دهد. این روش تشخیصی می تواند به پزشک در یافتن و درک کردن جراحت ها یا بیماری های فرسایشی که یک یا هر دو دست را مبتلا می کنند، کمک کند. پزشک همچنین میتواند از رادیولوژی دست برای بررسی روند رشد استخوان در دست های شما استفاده کند. اگر شما دچار کمبود مواد مغذی یا بیماری متابولیک هستید، ممکن است استخوان های دست شما به درستی رشد نکند.

رادیولوژی از تشعشعات استفاده می کند. معمولا متخصص رادیولوژی در بخش رادیولوژی بیمارستان یا مراکز تصویربرداری این کار را انجام می دهد.

در صورتی که نیاز به رادیولوژی دست دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

رادیولوژی دست

آمادگی های رادیولوژی دست کدامند؟

رادیولوژی دست آمادگی خاصی نیاز ندارد. اگر انگشتر، دستبند یا ساعت مچی دارید، از شما خواسته می شود تا آن را در بیاورید. این کار باعث می شود رادیولوژیست دست شمارا راحت‌تر در موقعیت درست قرار بدهد. همچنین به رادیولوژیست اجازه می دهد تا عکس های رادیولوژی شما را بهتر ارزیابی کند.

اگر باردارید یا گمان می کنید که باردارید به رادیولوژیست بگویید. اندکی احتمال صدمه به جنین توسط تشعشعات وجود دارد. برای احتیاط به زنان و کودکان روپوشی از جنس سرب داده می شود تا از اعضای داخلی بدن و جنین محافظت شود.

این تصویربرداری چگونه انجام می شود؟

از شما خواسته می شود تا دست خود را روی تخت معاینه بگذارید. زمانی که دستگاه تصویربرداری می کند باید تا جای ممکن بی حرکت بمانید. متخصص ممکن است دست شما را در موقعیت های متغیر قرار دهد تا چند تصویر بگیرد.

خود رادیولوژی دردناک نیست. با این حال، رادیولوژی ها برای تشخیص عارضه هایی مانند شکستگی استخوان، تومورها و آرتریت استفاده می شود. در برخی موارد این عارضه های میتوانند در طول رادیولوژی درد ایجاد کنند.

خطرات رادیولوژی دست چیست؟

خطرات تشعشعات در رادیولوژی دست بسیار کم است. شما فقظ برای یک ثانیه در معرض اشعه قرار میگیرید. مزایای تشخیص آسیب ها و بیماری ها معمولا بیشتر از خطر یک لحظه در معرض اشعه قرار گرفتن است.

نتایج غیرعادی این روش تصویربرداری به چه معناست؟

نتایج غیرعادی ممکن است شامل موارد زیر شود:

  • شکستگی
  • تومور استخوان
  • عارضه های فرسایشی استخوان
  • استئومیلیت (التهاب استخوانی که منشا آن عفونت است)

بازدید های این مقاله

1987 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست