رادیولوژی پا

(زمان تقریبی برای خواندن : )

در رادیولوژی پا، دستگاه رادیولوژی یک پرتو (یک موج) از تششعات را به داخل پا میفرستد و تصویر بر روی فیلمی مخصوص یا یک کامپیوتر ذخیره می شود. این تصویر نسوج نرم و استخوان های پا که شامل استخوان های تارسال، استخوان های متاتارس و فالانژها می شود را نمایش می دهد.

رادیولوژیست تصویر پا را بصورت زیر می گیرد:

  • از جلوی پا (نمای AP)
  • از پهلو (نمای lateral)
  • از یک زاویه‌ی بخصوص (oblique)

در صورتی که نیاز به رادیولوژی پا دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

رادیولوژی پا

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی روشی بی خطر و بدون درد است که از مقادیر کم تششعات استفاده می کند تا تصویری از استخوان ها، اعضای داخلی و دیگر قسمت های بدن ایجاد کند.

تصویر رادیولوژی سیاه و سفید است. قسمت های متارکم بدن مانند استخوان ها از عبور تشعشعات جلوگیری می کنند. این قسمت ها به رنگ سفید روی تصویر نمایش داده می شوند. بافت های نرم تر بدن مانند پوست و عضلات به تشعشعات اجازه عبور از خود را می دهند. آنها با رنگ های تیره تر در تصویر نمایش داده می شوند.

رادیولوژی معمولا در مطب های پزشکان، بخش های رادیولوژی بیمارستان ها، مراکز تصویربرداری و مطب های دندان پزشکان انجام می شود.

چرا رادیولوژی پا انجام می شود؟

رادیولوژی پا به پزشک در یافتن منشا درد، حساسیت در لمس، التهاب یا بدشکلی پا کمک می کنند. این روش می تواند شکستگی استخوان یا در رفتگی مفصل را نمایش دهد. بعد از اینکه استخوان بهبود یافت هم تصویر رادیولوژی میتواند نشان دهند که آیا استخوان ها هم تراز هستند یا خیر. همچنین نشان میدهد که به درستی بهبود یافته اند یا حالتی غیر از این است.

در صورت نیاز رادیولوژی می تواند به پزشکان در برنامه ریزی برای عمل و بررسی نتایج عمل کمک کند. این روش همچنین می تواند به یافتن کیست ها، تومورها و عفونت های پیشرفته استخوان کمک کند.

بازدید های این مقاله

2503 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست