رادیولوژی آرنج

(زمان تقریبی برای خواندن : )

در رادیولوژی آرنج، دستگاه رادیولوژی پرتویی از تشعشعات را به داخل آرنج میفرستد و تصویر بر روی فیلمی مخصوص یا بر روی یک کامپیوتر ذخیره می شود. این تصویر نسوج نرم و استخوان های آرنج که شامل استخوان های بازو، رادیوس و اولنا می شود را نمایش می دهد.

رادیولوژیست معمولا تصاویر از آرنج را بصورت زیر می گیرند:

  • تصویر از نمای جلویی (نمای AP)
  • از پهلو (نمای lateral)
  • از یک زاویه ی بخصوص (نمای oblique)

در برخی موارد پزشکان به منظور مقایسه رادیولوژی از آرنج دیگر را نیز تجویز می کنند.

در صورتی که نیاز به رادیولوژی آرنج دارید از طریق سامانه نوبت و پاسخ دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 و 4 نوبت بگیرید.

رادیولوژی آرنج

رادیولوژی چگونه کار می کند؟

رادیولوژی روشی امن و بدون درد است که مقدار کمی اشعه برای ایجاد تصویری از استخوان ها، اعضای داخلی و دیگر قسمت های بدن استفاده می کند.

تصویر رادیولوژی سیاه و سفید است. قسمت های متراکم بدن مانند استخوان ها، جلوی عبور تششعات را از داخل بدن میگیرند. این قسمت ها در تصویر رادیولوژی سفید نمایش داده می شوند. بافت های نرم تر بدن مانند پوست و عضلات اجازه‌ی عبور تشعشعات را می دهند. این قسمت ها بصورت تاریکتر روی تصویر رادیولوژی نمایش داده می شوند.

تصویربرداری رادیولوژی معمولا در مطب پزشکان، بخش رادیولوژی بیمارستان ها، مراکز تصویربرداری و مطب های دندان پزشکان انجام می شود.

چرا رادیولوژی آرنج تجویز می شود؟

رادیولوژی آرنج میتواند به پزشکان در پیدا کردن منشا درد، حساسیت در لمس، التهاب و بدشکلی آرنج کمک کند. پس از بهبود شکستگی استخوان، رادیولوژی میتواند نشان دهد که استخوان ها در جای درست هستند و به درستی بهبود یافته اند.

رادیولوژی میتواند به پزشکان در صورت نیاز در برنامه ریزی قبل از عمل و تایید نتایج بعد از عمل استفاده کنند. همچنین میتواند در تشخیص کیست ها، تومور ها یا دیگر بیماری ها در استخوان متتد مرحله های پیشرفته عفونت های استخوان استفاده شود.

بازدید های این مقاله

1538 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست