ماموگرافی BI-RADS 3 و BI-RADS 4

(زمان تقریبی برای خواندن : )

ماموگرافی های BI-RADS 3 و BI-RADS 4 به ترتیب به معنای یافته ها احتمالا خوش خیم است، پیگیری در محدوده زمانی کوتاه توصیه و توده مشکوک – نمونه برداری توصیه می شود است.

یک سیستم تشخیصی جهانی برای خواندن ماموگرافی به نام BI-RADS یا سیستم گزارش تصویری و پایگاه داده تصویربرداری پستان وجود دارد. در این سیستم، هفت دسته از صفر تا شش وجود دارد. هر دسته توصیف می کند که آیا عکس های بیشتری مورد نیاز هستند و اینکه آیا یک منطقه احتمالا دارای یک توده خوش خیم (noncancerous) یا سرطانی است.

هر دسته دارای برنامه پیگیری خود است. اقدامات در طرح پیگیری ممکن است شامل جمع آوری تصاویر اضافی، ادامه آزمایشات منظم، قرار ملاقات برای پیگیری در شش ماه یا انجام بیوپسی باشد.

در صورتی که نیاز به ماموگرافی BI-RADS 3 یا BI-RADS 4 دارید از طریق سامانه نوبت دهی آنلاین و یا با تماس به شماره 35159-011 داخلی 3 نوبت بگیرید.

کیس های ماموگرافی BI-RADS 3 و BI-RADS 4

ماموگرافی BI-RADS 3

طبقه بندی : 3

تعریف : یافته ها احتمالا خوش خیم است، پیگیری در محدوده زمانی کوتاه توصیه می شود.

نتایج: چنین توموری احتمال سرطانی بودن بسیار کمی (کمتر از 2%) دارد. انتظار نمی رود که توده تغییر کند. اما بخاطر اینکه خوش خیم بودن توده اثبات نشده است، بهتر است جوانب احتیاط رعایت شده و نایحه مورد نظر برای مشاهده تغییر با گذشت زمان معیانه شود. شما احتمالا نیاز به پیگیری با تکرار منظم تصویربرداری در بازه زمانی 6 تا 12 ماهه دارید  تا زمانی که (معمولا تا 2 سال) از پایدار بودن توده اطمینان حاصل شود . این روش باعث جلوگیری از نمونه برداری های غیر ضروری می شود، اما اگر ناحیه به مرور زمان تغییر کند، برای تشخیص زود هنگام سرطان دیر نیست.

دستگاه ماموگرافی

ماموگرافی BI-RADS 4

طبقه بندی : 4

تعریف : توده مشکوک – نمونه برداری توصیه می شود

نتایج : این یافته ها به قطع شبیه توده سرطانی نیستند اما میتوانند سرطانی باشند. متخصص این موضوع را جدی می گیرد و نمونه برداری توصیه می کند. یافته های این دسته بندی طیف وسیعی از انواع توده های مشکوک را شامل میشوند. به همین دلیل این گروه معمولا به شکل زیر تقسیم می شود:

  • 4A : یافته ایی که احتمال پایین سرطانی بودن (بیشتر از 2% اما کمتر از 10%) دارد.
  • 4B : توده ایی که احتمال متوسط سرطانی بودن (بیشتر از 10% اما کمتر از 50%) دارد.
  • 4C : توده ایی که به احتمال زیاد سرطانی است (بیشتر از 50% اما کمتر از 95%) اما احتمالش کمتر از دسته بندی 5 است.

بازدید های این مقاله

9212 نفر

به این مقاله امتیاز بده !

میانگین امتیاز / 5. تعداد رای

اولین شخصی باشید که امتیاز می دهید !

به اشتراک بگذارید !
فهرست